Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?

Jaluzi perde modellerini her geçen gün daha da fazla mekanda görmeye başlamış durumdayız. Fakat tek parça olan bu perdeler aynı zamanda hassas bir yapıya da sahip oldukları için perde temizliği konusunda daha fazla emek ister.

Jaluzilerin hareketli olan aksamlarına slayt adı verilir ve bu parçalar kalınlıkları ile yapıldıkları malzemeler açısından farklılıklara sahiptir. Jaluzi perdelerin öncelikle her bir slayt kısmının temizlenmesi gerekir.

perdesil
perdesil

Bu tür perdelerin üzerinde çok fazla toz birikebilir. Tozlar aynı zamanda slayt kısımlarına da zarar verir. Bu yüzden, slaytlara zarar gelmeden tozların alınması gerekir.

Jaluzi Perde Hangi Bez ile Temizlenmeli?

Jaluzi perdelerde yer alan tozların ve ufak kirlerin temizlenebilmesi için mikrofiber özellikli bezler kullanılabilir. Perde temizliği yaparken hafif nemlendirilmiş bir mikrofiber özellikli bez kullanılmalıdır. Temizlik öncesinde perdenin slayt kısımlarının yere paralel şekilde getirilmesi ve slaytların tek tek mikrofiber bez ile aşırı baskı uygulamadan silinmesi gerekir.

Slayt üzerinde çıkmayan zorlayıcı bir leke mevcut ise, slaytı düz bir madde ile alttan destekledikten sonra kirli olan bölgeye ufak bir miktar kuvvet uygulayarak temizlemeniz gerekmektedir.

Temizlik için Bulaşık Deterjanı Kullanılır mı?

Mutfakta kullanılan jaluzilerin slayt kısımlarında yağ lekesi oluşur. Bu tür durumlarda temizlik bezinin ıslatıldığı suyun içerisinde çok az miktarda bulaşık deterjanı ilave edebilirsiniz. Jaluzinin slayt kısmında yer alan lekeleri bu karışım ile çıkartabilirsiniz.

Jaluzi slaytları hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebeple, temizlik yaparken aşırı kuvvet uygulamaktan kaçınılmalıdır. Nemli bez kullanarak yaptığınız perde temizliği işleminden sonra ise slayt kısımlarını kuru bir bez ile kurulamalısınız.

Perde temizliğini daha pratik ve hijyenik bir şekilde gerçekleştirebilmek istiyorsanız https://www.perdesiparisi.com/tr/urun/perdesil adresinde yer alan ürünlere göz atabilirsiniz. Perde temizliği için ayırdığınız zamandan tasarruf etmenizi sağlayan ekonomik ürünler, perdelerinizin daha uzun ömürlü ve temiz kalmasını da sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir