Ağlayan Bebeği Susturmak İçin Neler Yapılabilir?

Bebekler, henüz konuşma yetisine sahip olmadıkları için tüm sıkıntı ve isteklerini ağlayarak belli ederler. Bu da ebeveynlerin; özellikle annelerin zor duruma düşmesine ve kendilerini çaresiz hissetmelerine sebep olur. Hatta bu çaresizlik, annenin psikolojisinin bozulmasına sebep olur ve çoğu zaman iyi bir anne olmadığını bile düşünmeye başlar. Bunları yaşamamak adına ağlayan bebeği susturmak için bazı yöntemleri bilmek gerekir.

ağlayan bebekler
ağlayan bebekler

Önce Bebeğin Neden Ağladığı Tespit Edilmeli

Bebekler genelde rahatlamak istediklerinde, acıktıklarında, uykuları geldiğinde, gazı olduğunda ya da altını pislettiğinde ağlar. Tabi her zaman sebepler bunlar olmayabilir ama çoğunlukla bu gibi durumlar ağlamalarına sebep olur.

ağlayan bebek
ağlayan bebek

Öncelikle ağlayan bebeği susturmak için ılık bir duş yaptırmak faydalı olabilir. Hatta duş esnasında yapılacak bir masaj da ağlamasının durmasında etkili olur. Çünkü ılık su ve masajın da etkisiyle bebek rahatlama hisseder.

Bebek bazen sıkılır ve bir ses duymak ister. Böyle durumlarda onunla eğlenmek gerekir. Hatta hafif bir şarkı mırıldanmak ya da komik sesler çıkartmak da onu rahatlatabilir.

bebek ağlarken
bebek ağlarken

Böyle durumlarda bebeğin, ağaçlık manzaralı bir yere çıkarılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Ayrıca ortamın güzelliği ve ilginçliği, onun dikkatini başka bir yöne çeker ve bu da onu rahatlatır.

Ne kadar ilginç olsa da saç kurutma ya da elektrikli süpürge makinesinin sesi bebekleri rahatlatır.  Ayrıca bebeğin saçına ve ayaklarına masaj yapmak da ağlamasını durdurmanın etkili bir yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir