Orkide Çeşitleri ve Fiyatları

Orkide, bitkiler âleminin en zengin, en çeşitli ve en ilginç familyaları arasındadır. Ayrıca orkideler, çiçekleri ve dekoratif görünümleriyle tanınırlar. Bu dekoratif çiçeğin 800’den fazla türü kutuplardan ekvatora kadar dünyanın hemen her yerinde yetişmektedir. Orkideler, özel şekilleri ve şaşırtıcı dekoratif görünümleri nedeniyle büyük ilgi görüyor.

Orkidelerin Bakımı

Orkide çiçeği altı yapraktan oluşur. Yapraklardan biri sepal; merkezdedir ve az sayıda türde nektar içeren çiçek kesesinin girişi olarak hizmet eder. Çoğu orkide çiçeklerin türü nektar içermez, ancak uçan böcekler çiçeğin kaliksine kısa bir ziyarette bulunmaya ikna etmek için farklı teknikler kullanır. Örneğin: Güzel kaliks yapraklarını kullanarak nektar veya yiyecek içeren bir çiçeği taklit etmek, dişi böceğin kokularını veya bazı türlerde sineklerle tozlaşma için çürümüş etin kokusunu taklit eder.

Bleaves Floral olarak, evinizde güzelliklerinin tadını çıkarabilmeniz için size geniş bir yüksek kaliteli orkide yelpazesi sunmaktan gurur duyuyoruz. Orkide koleksiyonumuz her zevke hitap edecek farklı renk ve çeşit içerir. Orkide bakımı nasıl yapılır?

Işık: Birçok orkide çeşitleri iyi aydınlatılmış bir evde veya aydınlık bir balkonda yetişmeye uygundur ancak doğrudan güneş ışığından kaçınılması gerekmektedir.

Sıcaklık: Yetiştirilen orkidelerin çoğu 15-28 santigrat derece sıcaklık aralığına ihtiyaç duyar ve kışın ısıtılmadığında zarar görebilir. Çoğu, çiçeklenme için indüksiyonun gerekli olduğu dönem hariç, gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki nispeten küçük farkları (5-8 santigrat derece) tercih eder, bu dönemde gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkının en az 10 santigrat derece olması gerekir.

Nem: Tüm orkide türleri nispeten yüksek neme ihtiyaç duyar; en az %50 nem. Orkideleri nemli veya havanın çok kuru olduğu klimalı odalarda tutmayın. Saksı tabanı suya değmeyecek şekilde tüf taşları veya ıslak çakıl taşlarından oluşan bir tepsi üzerine koyarak bitki etrafındaki nemi artırabilirsiniz. Ayrıca bitki ortamına damıtılmış su püskürtebilirsiniz.

Sulama: Tropikal ormanda epifitik orkide, sık yağış ve havadaki yüksek nem koşullarında yetişir. Sulamalar arasında toprağın biraz kuruduğundan emin olunması tavsiye edilir. Kışın az, yazın ise daha sık sulayın.

Gübreleme: Bitkilerin ve özel olarak orkidelerin gelişimi için doğru beslenme önemlidir. Orkidelere özel gübre paketinin üzerinde belirtilen yoğunlaşma ve sıklığa göre gübrelenmesi tavsiye edilir. Mevsim sıcaklıklarına bağlı olarak, sıcak mevsimlerde sık, soğuk mevsimlerde ise nadiren gübreleme yapılması tavsiye edilir.

Çiçeklenme: Orkidelerin çiçeklenme süresi, bitkinin büyüdüğü iklim koşullarına ve orkidenin türüne bağlıdır; bu nedenle yalnızca bir hafta çiçek açan orkideler ve altı aya kadar çiçek açan orkideler vardır.

Daha büyük bir saksıya transfer: Her iki yılda bir orkidenin yeni bir karışımla daha büyük bir saksıya aktarılması tavsiye edilir, ancak transfer çiçeklenme döneminden sonra yapılmalıdır. Yeni kabın iyice süzülmesi ve ekleyeceğimiz karışımın havalandırılmış ve organik madde açısından zengin olması gerekir.

Orkide Çeşitleri ve Anlamları 

Orkideler sevgiyi ve refahı simgeler çünkü kolayca büyürler ve çeşitli koşullar altında çiçek açarlar. Evinize veya hediye verirken eksik edilmemesi gereken güzellik ve mükemmelliği temsil ederler. Genel anlamı güzellik, zarafet ve baştan çıkarıcılıktır. Ancak hediye verme söz konusu olduğunda, çiçek göndermeden önce çiçeğin rengine dikkat etmek önemlidir.

  • Beyaz; beyaz orkideler saflık ve sonsuzlukla ilişkilendirilir. Eğer niyet saf ve masum sevgiyi ifade etmekse bu renk en iyi seçenektir. Aslında bu anlam onları sayısız düğünün dekorasyonunda ya da birçok gelin buketinin başkahramanı olmaya itmiştir.
  • Mor; orkidedeki mor, huzuru ve dinginliği temsil eder. Bu da onu rahatlamak için mükemmel kılar. Böyle bir çiçek vermek, başka bir kişinin hayatında uyum dilemektir.
  • Sarı; eğer fikir bir ilişkide romantizmi uyandırmaksa sarı orkideler idealdir! Sarı erotik aşkı simgelediğinden hediye olarak verirken dikkatli olmalısınız.
  • Kırmızı; kırmızı orkideler genellikle tutkuyla ilişkilendirilir, bu da onları bir çift olarak verilebilecek çok iyi bir hediye haline getirir. Ayrıca genellikle diğer kişiye sizin için ne kadar çekici olduğunu göstermenin bir yoludur.
  • Pembe; pembe orkideler kadınlık, baştan çıkarma ve duygusallık anlamına gelir. Bu sembolizm onları bir kadın için mükemmel bir hediye haline getiriyor. Üstelik güzellikleri onları ideal bir dekoratif unsur haline getiriyor.

Orkide Fiyatları

Orkideler, egzotik ve zarif çiçeklerden biridir. Her orkide çiçeği, onları doğanın gerçek mücevherleri haline getiren şaşırtıcı şekil ve renklerle başlı başına bir sanat eseridir. Orkideler güzelliklerinin yanı sıra seçici bitkiler olmalarıyla da ünlüdür. İster sarı veya mor orkidelerle bir renk tonu eklemek isteyin, ister beyaz orkidelerin zamansız zarafetini arıyor olun, bleavesfloral.com koleksiyonumuzda mükemmel seçeneği bulacaksınız. Orkidelerimizin tamamı sağlık ve güzellikleri için özenle seçilip yetiştirilmektedir. Orkide siparişi vermek için ürünleri çevrimiçi kataloğumuzda bulacaksınız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir