Arpacığı Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

Arpacık, kirpik köklerinde mikroplar sonucunda oluşan enfeksiyonların bir etkisi olarak gözün kaşınması ve daha sonra şişmesiyle oluşur. Genelde ilk etaplarda kendini kaşınarak belli eder ve tedavisi yapılmadığı sürece gittikçe büyüyerek gözün şişmesine; hatta artık kapanarak göremeyecek duruma gelmesine sebep olabilir. Bu sebeple arpacık oluşumunu engellemek için, fark edildiği ilk andan itibaren gerekli önlemlerin alınması gerekir.

arpacık
arpacık

Evde Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Arpacık oluşumunun sebebi, genelde bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bu sebeple bağışıklığı düşürecek beslenme şeklinden uzak durulmalı, bol vitamin ve mineral içeren besinler tüketilmelidir.

Evde rendelenen yarım patates bir tülbentin içine koyulur ve arpacığın olduğu bölgede bir müddet bekletilir. Bu sayede kaşıntı geçer ve arpacık küçülür. Ayrıca iltihabın azalması için arpacığın üzerine papatya suyu sürülür.

arpacık tedavi
arpacık tedavi

Sıcak kompres de arpacığı hafifletmede oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun için temiz bir havlu sıcak suya sokulmalı ve daha sonra sıkılarak arpacık olan bölgeye yerleştirilmelidir. Bu işlem, günde 4 defa ve 15’er dakikalık süreler ile yapılmalıdır.

Poşet çay ise, halk arasında en çok bilinen arpacık geçirme ve mikrop kırma yöntemlerinden biridir. Poşet çay, sıcak sudan çıkarıldıktan sonra iyice sıkılır, arpacık olan bölgeye koyulup beş dakika bekletilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir