Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak mantarı, ayak derisi üzerinde meydana gelen enfeksiyonlardan oluşur. Atlet ayağı olarak adlandırılan ayak mantarı türünde, mantar cildin keratin maddesine yerleşerek orada kendisini geliştirmeye başlar. Mantar, sert keratin maddesinin yani tırnağın üzerine yerleşir ise mantar enfeksiyonu ortaya çıkar.

ayak mantarı
ayak mantarı

Tırnaklara yayılan mantar ile birlikte maya adı verilen mantar türü de tırnak enfeksiyonlarına sebep olabilir. Mayalar genel olarak darbe aldıktan sonra zayıflayan tırnaklara yerleşirler. Bu tür durumlar diyabet ya da aşırı terleme problemi yaşayan kişilerde görülür.

Ayak Mantarı Ağrı Yapar mı?

Tırnakta kalınlaşma, renk ve şekil bozuklukları mantar enfeksiyonunun ilk belirtileri arasındadır. Tırnaklar mantar olduğu zaman sarı bir renk almaya başlarlar. Fakat beyaz lekeler ve çizgi şeklindeki görünümler de meydana gelebilir.

ayak mantarı nasıl geçer
ayak mantarı nasıl geçer

Baş ve serçe parmaklar mantarın en fazla yerleştiği ve yaşadığı parmaklardır. Tırnak yapısı bozulduğu zaman yürüme esnasında da ayağınızda ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz.

Ayaklarınızda mantar rahatsızlığı meydana geldiyse ve uzun süre boyunca bu rahatsızlıktan kurtulamadıysanız uzman bir doktora giderek tedavi ettirmeniz gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir