Başarılı Olmanızı Sağlayacak 5 Temel Etken

Başarılı bir insan olmak, çevremiz tarafından takdir edilmek ve beğenilmek hepimizin hayattan beklediği ve en çok istediği şeyler arasında yerini alır. Başarısız insanların psikolojik olarak kendini mutsuz ve umutsuz hissettiği, deyimi yerindeyse bir baltaya sap olamadın sözünü kulakları sağır eden bir yankıymışçasına hissettiği, yapılan araştırmalar sonucunda da belirlenmiştir. Sizce başarılı olmak nedir? başarılı olmanızı sağlayacak 5 temel etken nedir? Ya da başarılı olmanızı sağlayacak 5 temel etken deyince aklınıza neler gelmektedir ? gelin hep beraber başarılı olmanızı sağlayacak 5 temel etken başlığını detaylıca ele alalım.

Başarılı Olmak İçin Bir Hedefin Belirlenmesi Gerekir

Başarı kavramının hedef ile doğru orantısı olmazsa olmazdır. Bir hedef belirlemeden başarıya ulaşmanız ne kadar zorsa, bir başarı elde etmek için hedefinizden şaşmamak ve ona sadık kalmakta bir o kadar zordur. İşte bu sebeple, başarılı olmak için bir hedefin belirlenmesi gerekir.

Belirlenen hedef ve başarılmak istenen şey insandan insana farklılık gösterecektir. Örneğin 1.sınıfta okuyan bir çocuk okuma yazmayı öğrenmek ve yıldız alarak bu başarısını pekiştirmek isteyecektir. Eğer bu başarıya ulaşırsa çevresi tarafından takdir görecek ve sevilen bir çocuk olarak tanınacaktır.

Bir başka başarı örneği ise, konservatuarda okuyan bir öğrencinin bir şan parçasını en iyi şekilde icra etmek istemesi ya da bir enstürmanı en iyi şekilde çalmayı hedeflemesi de başarıya giden yollardan bir tanesidir. Çünkü bir başarılı elde edildiği zaman çevremizden takdir ve onay görmek kaçınılmazdır. Bu sebeple büyüklerimizden sıkça başarılı olmak için bir hedefin belirlenmesi gerekir sözünü duyarız.

Hayattan ne istediğimizi bilmek hedefimizi oluşturmakla paraleldir. Bu parallelliği korumamız için de başarılı olmayı gerçekten istememiz gerekir. Yani kısaca başarılı olmak için bir hedefin belirlenmesi gerekir. Bu başlık altında da sizlere bu konudan bahsetmiş olduk.

Başarılı Olmak İçin Etkili Planlar Yapılmalıdır

Başarılı olmak için etkili planlar yapılmalıdır çünkü plansız çalışma beraberinde isteksizliği arttırır ve motivasyonumuzu düşürür. Dolayısı ile küçük not kağıtlarına yapmak istediğimiz şeyleri yazmamız, planlamamız gerekir. Başarılı olmak için etkili planlar yapılmalıdır çünkü planlı olmak başarıya giden yolda etkili bir anahtardır. Başarılı olmak için etkili planlar yapılmalıdır çünkü planlı programlı olmak bizi başkalarından ayırır ve birkaç adım önde olmamızı sağlar.

Başarılı Olmak İçin Harekete Geçmek Şarttır

Bir şeyi istiyorsak onun için gerekli eylemleri gerçekleştirmek gerekir. Bu sebeple başarılı olmak için harekete geçmek şarttır. Başka bir insan bizden daha az çaba sarfettiği halde daha başarılı oluyorsa bu durum moralimizi bozmamalıdır. Çünkü bazılarımızda başarılı olmak için harekete geçmek şarttır. Başarı merdivenlerini kendi başımıza tırmansak dahi şansımızı yaratmamız, peşinden gitmemiz gerekmektedir. Başarılı olmak için harekete geçmek şarttır çünkü hayat cesur olanları sever.

İyi Bir Ders Başarıya Giden Yoldur

‘’Bu da sana ders olsun’’ sözünü bu hayatta duymayanımız yoktur. Bu yüzden hatalarımızdan çıkardığımız iyi bir ders başarıya giden yoldur. Aynı şekilde geçmişimizden aldığımız iyi bir ders başarıya giden yoldur. Bahanelerin arkasına sığınmadan aklımıza yerleşmiş iyi bir ders başarıya giden yoldur. Kısaca pes etmemek başarıya giden yolda en etkili silahtır.

Kendini Tanımak Başarmanın Yarısıdır.

Bu sözün başka bir versiyonunu duymuşsunuzdur. ‘’İnanmak başarmanın yarısıdır’’ diye geçer. İnanmak kadar kendini tanımak başarmanın yarısıdır. Hayatta ne istediğini bilmek ne istediğini bildiğin kadar ne istemediğini de bilmek bu konuda da kendini tanımak başarmanın yarısıdır. Kendinden emin olmak, kendini bilmek, kendini tanımak başarmanın yarısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir