Bebeği Emzirmeli mi? Emzirmemeli mi?

Bebek emzirmek, kadınlar için araf olan konular arasındadır. Kimi kadınlar estetik kaygılar ile görüntüleri bozulmasın, göğüsleri sarkmasın diye bebeği emzirmeye sıcak bakmazlar. Kimi kadınlar ise bu işi abartmakta ve üç yıla kadar emzirmektedir.

İdeal olanı tabi ki annenin bebeği emzirmesidir. Doktorlar, altı ay ile bir yıl arası bebeği emzirmenin ideal olduğunun sürekli olarak altını çizmektedirler. Ve kimi annelerin çocuğum emmiyor demesi aslında bir baştan savma durumudur. Zira her bebek, ilkinde olmasa bile ikincisinde mutlaka emer. Yeter ki pes edilmesin, yeter ki doğru emzirme yöntemi bilinsin.

Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Neden emzirmek sorusunun yanıtı ise şöyle verilebilir:  Yapılan araştırmalar göstermektedir ki anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sistemi, almayan bebeklerden çok daha güçlüdür Anne sütü alan çocuklar çok daha az sağlık problemi yaşamakta ve vücutları dirençli olmaktadır.

Bebek Emzirmek
Bebek Emzirmek

Üstelik sadece bebek açısından değil, anne açısından da ciddi faydaları vardır. Yine yapılan araştırmalar göstermektedir ki, bebek emziren kadınların göğüs kanserine yakalanma riski çok daha düşüktür. Yani, özetle hem kadın, hem de çocuk için önem taşıdığından, yeni doğan bir bebek en az altı ay emzirilmeli, yok bebeğim emmiyor, yok sütüm yok gibi bahanelere sığınılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir