Bebek Emzirme Yöntemleri

İlk çocuğunu dünyaya getiren annelerin en büyük sorunu emzirme konusunda sıkıntılarıdır. Bazı bebekler kolaylılıkla emme işlemine adapte olabilirken bazı bebeklerde bu sorun oldukça zorluk yaşatabilir. Ayrıca sezaryen ile doğum yapan annelerin emzirme konusunda zorlukları karınlarındaki dikiş sebebi ile daha da içinden çıkılamaz bir hal alır. Bebeğinizi emzirmek için bilinen dört farklı yöntem vardır.

bebek emzirmek
bebek emzirmek

Emzirme Pozisyonları

İlk emzirme yöntemi en bilinen aynı kol ile kavramadır. Yeni doğan bebekler için son derece zor olan bu pozisyon için yastık ile destek alarak uygulama yapmanız daha doğrudur. Çünkü yeni doğan bebeklerin boyun ve kafalarını tutmalarını sağlayan kasları henüz yeterince güçlü değildir.

Çapraz kol ile kavrama yönteminde bebeğinizi emzirmediğiniz taraftaki kolunuz ile tutarak bebeğin boyun ve kafasını tam olarak kavrayabilirsinizin Emzirme tarafındaki elini ile de göğsünüzü tutarak daha rahat emmesine destek olabilirsiniz.

emzirme pozisyonu
emzirme pozisyonu

Yan yatarak emzirme genellikle sezaryen sonrasında uygulanan bir yöntem olup annenin uykuya dalması sonucu bebeğin sağlığı açısından önerilmez.

Futbol topu gibi kavrama adı verilen diğer yöntemde özellikle küçük bebekler ve sezaryen doğumda sıklıkla kullanılır. Bebeğin ayakları emzirilecek olan tarafta koltuk altınıza doğru yerleştirilerek aynı kol ile boyun ve kafası kavranarak emzirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir