Bebek Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler doğdukları andan itibaren ışığı tanımlamaya başlarlar. Ancak gece ile gündüz arasındaki farkı bir yetişkin gibi algılayamazlar. Bu sebeple uyku düzenleri ilk aylarda genellikle sıkıntılı geçer. İlerleyen dönemlerde ise aydınlığı ve karanlığı ayırt edebilme özellikleri artış yaşadığı için uyku düzenleri normale döner.

bebekler
bebekler

Bebeklerin ilk doğdukları zaman ışığa doğru tepkiler vermeleri beklenmemelidir. İlk haftalarda bebekler çevrelerini net bir şekilde göremez ve net tepkiler veremezler. En fazla 1 metre mesafede yer alan maddeleri seçebilen bebekler, mekandaki cisimleri net bir şekilde algılayabilme problemleri yaşarlar.

Görme Yetenekleri Nasıl Geliştirilir?

Hızlı bir şekilde gelişen görme özelliklerinin ilk dönemlerde düşük olması sinir sistemlerine bağlıdır. Sinir sistemleri normal bir kişiye göre oldukça geri kalmıştır. Fakat zaman içerisinde sinir sistemleri gelişen bebekler, göz ve beyin arasındaki bilgi akışını net bir şekilde yapmaya başlarlar.

bebek ne zaman görür?
bebek ne zaman görür?

Sürekli olarak karanlık bir mekanda tutulan bebeklerin görme yetenekleri yavaş gelişmektedir. Bu sebeple bebeğinizin görme yeteneklerinin daha hızlı gelişmesini istiyorsanız aydınlık yerlerde bulundurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir