Bebek Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek bekleyen çiftler büyük bir heyecanla bebeklerininin konaklayacağı odayı hazırlıyorlar. Bu odaları hazırlarken çoğu kez kaliteli olduğunu düşündüklerinden elleri hep pahalı markaların ürettiği seri üretim ve genellikle aynı boyutlarda olan hazır ürünleri tercih ediyorlar. Uzmanlar bu konuda bebek bekleyen çiftleri şiddetle uyarıyor. Bebeklerin hepsi farklı boyutlarda ve farklı kilolarda dünyaya geliyor ve hepsinin omurga yapısı bir değil. Bu sebeplerin sentezinden doğan sonuç ise henüz doğmamış çocuklarınız için en iyisini yapmak istiyorsanız öncelikle bir uzmana danışmalısınız. Bebek bekleyen çiftlerin dekorasyona dikkat ettikleri kadar aynı zamanda bebeğin rahatlığına ve doğum sonrası ona bakacak ebeveynin de rahatlığına dikkat etmesi gerekir.

Pastel Renkleri Kullanın

Bebek bekleyen çiftlere uzmanlardan ilk uyarı renk konusunda geliyor. Bebek göz doktorların, bebek odasında gözü yormayacak doğadan gelen pastel tonların kullanılması veya açık toprak tonlarının kullanılması gerektiği konusunda çiçeği burnunda ebeveynleri uyarıyor. Toprak tonları veya pastel tonların aynı zamanda bebeğe doğayı tanıtacağı konusunda ise pedagogların araştırmaları bulunmakta. Hazırlayacağınız odada ilk adımı boya konusunda atmanız gerekiyor annenin ve karnında büyümekte olan bebeğin sağlığı için boyanın kokusuz ve su bazlı olması oldukça önemli. Bebek henüz dünyaya gelmeden boyama işini halletmeniz de uzmanlar tarafından öneriliyor.

Annenin Konforundan Fedakarlık Etmeyin

Bebek odasını hazırlarken telaşlı ebeveynlerin konfordan önce genellikle dikkat ettikleri nokta tasarım oluyor. Bebek heyecanıyla birlikte bebeğiniz için en güzel dizayna sahip bir oda düzenlemek istemeniz doğal ancak bebeğin ve annenin doğum sonrası konforu da oldukça önemli iki nokta. Doğumdan sonra annenin hareketlerinin bir süreliğine kısıtlanabileceğinden bebeğin alt değiştirme masası ve bebeğin emzirileceği koltuk anneninde rahatça kullanabileceği eşyalar olmalı. Bu eşyalar için önceden bir uzmanla görüşebilir veya ev içi tasarım konusunda ihtisas yapmış profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Tasarım için düşündüğünüz temada her ne kadar metal eşyalar dahil olsa da. Metal eşyaların insan bedenini olumsuz etkileyen bir manyetik alan oluşturduğu hem tıp doktorları hem de bilim insanlarınca kanıtlanmış bir olgudur. Bebeklerin dünyaya insanlardan daha dayanıksız geldiği düşünüldüğünde metal eşyaların bebekleri insanlardan daha kötü etkileyebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bebek odasını düzenlerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise o odayı hazırlarken keyif almanız ve bu süreci birer anı olarak biriktirebilmenizdir. Bebeğinizi beklerken yorucu ve heyecanlı günler geçirdiğiniz gibi bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibarende sizi heyecanlı günler bekliyor olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir