Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yeni doğan bebeklerde en sık rastlanan sorunlardan birisi de gaz sancısı (infantil kolik) sorunudur. Bebek 2-3 haftalıkken başlayan gaz sancısı sorunu bebek 3 aylık oluncaya kadar devam edebilir.

bebek gazı çıkarmak
bebek gazı çıkarmak

Belli saatlerde başlayan gaz sancısı, sürekli ağlama, bacaklarını çekme, sürekli emme isteği, ıkınma ve inleme belirtileri ile kendini gösterir. Gaz sancısı bir hastalık değil bebeğin gelişim döneminin bir parçasıdır. Bu nedenle panik yapmaya gerek yok.

Bebeklerde Gaz Problemi Nasıl Giderilir?

Gaz sancısı probleminden kurtulmanın en kolay yolu, beslenme düzenini oturtmaktır. Bebeğin beslenmeseni 1 saatlik süreye yayarak gazını düzenli olarak çırarmalısınız. Bebeğin gazını her memeden sonra çıkarmalı daha sonra diğer memeyi emmesini sağlamalısınız. Bebeğinizi 2-3 saat ara ile besleyerek sağlıklı bir beslenme düzeni sağlayabilirsiniz.

bebeğinizin gaz çıkarmasına yardımcı olun
bebeğinizin gaz çıkarmasına yardımcı olun

Gaz sancısı nedeniyle ağlayan bebeği susturmak için emzirmeniz onun daha fazla hava yutmasına neden olabilir. Gaz sancısı olan bebeğin rahatlatmak için yüz üstü yatırabilir, sırtına yavaş yavaş vurabilir, kucağınızda pış pışlayabilirsiniz. Bu dönemde bebeğin her ağlamasını gaz sancısına bağlamamak gerekir. Bebeklerde görülen başka sorunlar da bebeğinizin çok ağlamasına neden olabilir. O nedenle doktorunuza danışmanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir