Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklerde ortaya çıkan gaz problemi, bebeklerin yaklaşık olarak %30’luk kısmında görülebilmektedir. Bebeklerin gaz problemlerinin görülme sıklığı ise 3 hafta ile 4 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

gaz
gaz

Kuru fasulye başta olmak üzere bezelye, soya fasulyesi ve nohut gibi baklagillerin tamamı bebeklerde gaz probleminin oluşmasına sebep olmaktadır. Baklagiller dışında erik, kayısı, muz, elma, kuru üzüm, armut ve şeftali gibi besinler de bebeklerde gaz problemine yol açabilmektedir.

Annelerin de Beslenmelerine Dikkat Etmeleri Gerekiyor

Emzirme döneminde olan anneler bebeklerini ve kendilerini fast food tarzı yiyeceklerden kesinlikle uzak tutmalıdır. Bu tür besinler sağlıksız olduğu gibi aynı zamanda bebeklerin gaz problemi yaşamasına da sebep olabilmektedir.

Yüksek lif içerikli olan besinlerde yer nişasta da bebeklerde gaz oluşumuna yol açabilmektedir. Bu sebeple patates, mısır ve tahıllı ekmek çeşitleri bebeklere sık yedirilmemelidir.

yenidoğan bebekler
yenidoğan bebekler

Kafeinli ve gazlı içecekler bebeklerin tüketmemesi gereken içecekler arasında yer almaktadır. Kola, kahve ve çay gibi asit ile kafein içeren içecekleri kesinlikle bebeğinize içirmemelisiniz. Bu maddeler anne sütüne de karıştığı için kendiniz de tüketmeyi minimum seviyeye indirmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir