Bebeklerde Kabızlık Problemi

Bebekler bazen yanlış beslenmeden, bazen de ilaçların yan etkisinden dolayı bir takım sağlık sorunları yaşayabilirler. Kabızlık ise, bebeklerde en sık rastlanan problemler arasında yer alır. Kabızlığın sebep olduğu zorlanma ve beraberinde getirdiği ağrılar ise, bebeklerin rahatsız bir dönem geçirmesine, huysuzlanmasına ve tuvalete gitme korkusu sendromu yaşamasına sebep olur. Dolayısıyla kabızlığın sebepleri erken dönemde belirlenmeli, bebek sürekli takip altına alınmalı ve kabızlık durumunda doktora gidilmelidir.

bebeklerde kabızlık
bebeklerde kabızlık

Kabızlığın Sebepleri ve Çözümleri

Kabızlık, genelde 2-5 yaşları arasında görülen bir problemdir. Bu problemin sebepleri ise genelde yeme bozuklukları, bebek veya çocuğun zamanla kakasını tutma davranışı kazanması ve ağrılı bir tuvaletten sonra tuvalet korkusu sendromu yaşıyor olmasıdır. Dolayısıyla çocuğunuzun böylesine ağrılı bir süreç yaşamaması için, onu bolca sıvı ve lifli gıdalarla beslemeniz gerekir. Özellikle sütü çok ve lifli gıdaları az tüketen bebekler bu durumu daha çok yaşadığı için bebeğinizin beslenme düzenini bir an önce değiştirmelisiniz.

kabızlık
kabızlık

Eğer bebeğiniz, kabızlık durumunu çoktan yaşamaya başladıysa öncelikle onu doktoruna götürmelisiniz. Çünkü bazen kabızlık, tıbbi sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Bunun dışında bu sorunun sebebi tuvalet alışkanlıklarıyla ilgili bir durumsa, doktordan da fikir alarak tuvalet rutinlerini yeniden öğretmeyi denemelisiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir