Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu ismi kadar sadece bel bölgesinde görülen bir rahatsızlık değildir. İdrar yollarında, rahim ağzında, gözde ve üreme organlarında görülen bir bakteriye bağlı rahatsızlıktır. Hem kadında hem de erkekte görülebilen bu rahatsızlık akıntılı iltihaplanmayla kendini belli eder. Gonore olarak da bilinen bu rahatsızlık cinsel yolla bulaşır.

bel
bel

Erkekten kadına bulaşan bu rahatsızlık genelde genç erkeklerde ve kadınlarda sıklıkla görülür. Kadınların görüldüğü bölge çoğunlukla rahim ağzıdır. Korumasız ve çok eşli olan çiftlerde genellikle bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Bu hastalığa neden olan bakteri sadece insandan insana bulaşır. Bulaşması için direkt temas gereklidir. Neme ihtiyaç duyduğu için bakteri sadece insan vücudunda yaşar kuru ortamlarda barınamaz.

Bel Soğuklu Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Erkekte genellikle ilişkiden bir hafta sonra kendini belli eder. Öncelikle idrar yollarında hafif bir yanma olur. Ardından hastalık daha fazla şiddetlenerek sarı renk akıntının görüldüğü bir hale dönüşebilir. Hemen önlem alınmadığı taktirde hastalık artarak kısırlığa giden bir hal alabilir.

bel soğukluğu
bel soğukluğu

Kadında ise belirtinin şiddeti çok belirgin olmayabilir. Genellikle kadında da vajinal bölgede sarı-yeşil renk bir akıntıyla kendini belli eder. Zaman zaman kadının adet düzeninde de bozulmalar görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir