Billboard Reklamı Nedir?

Ülkemizde hızla gelişen reklamcılık sektöründe uzun zamandır billboardlar da kullanılıyor. Kısaca reklam tabelaları olarak da tabir edilebilen billboardların son derece etkili bir tanıtım ve reklam aracı olduğu bilinir. Peki, billboard ne demek ve kaç çeşit billboard var? Bu ürünler en çok nerelerde kullanılıyor? İşte reklamcılığın temel taşlarından biri olan billboard gerçeği…

Son derece dikkat çekici bir ürün olan billboardlar açık havada kullanılan ve uzak mesafeden de rahatlıkla görünebilecek boyutlarda olan reklam araçlarıdır. Bu ürünlere genellikle trafiğin yoğun olduğu ya da yavaş aktığı alanlar ile insanların yoğun olarak bulunduğu mekanlarda rastlanır. Yani billboardların amacı aynı anda çok sayıda kişiye ulaşmaktır.

Billboardlar Ne Amaçla Kullanılır?

Açık havada bulunmaları nedeniyle otobüs ve taksi duraklarının karşısı gibi insanların kısa süre de olsa beklediği alanlarda konumlandırılması, amaca en uygun seçim olacaktır. Bu büyük tabelalarda aslında sadece reklamlar yer almaz. İlanlar ya da haberler de insanlara en kısa yoldan duyurulmak istendiğinde bu alanlar kullanılır. Bu yönü ile sadece reklamcılık sektörüne hizmet vermediği sonucuna ulaşılabilir.

Billboardların Farkı Nedir?

Son yıllarda gelişen teknolojiler sayesinde kullanılan ürünler de gelişti. Artık hızla değişen görüntülerin sergilendiği, daha etkili, daha çarpıcı ve daha akılda kalıcı billboardlar kullanılıyor. Böylece kısa sürede çok sayıda ürünün tanıtımı kolaylıkla yapılabiliyor. Ayrıca yapılan araştırmalar sürekli değişen karelerin daha fazla akılda kaldığını ve daha etkili olduğunu gözler önüne serdi. Firmalar da bu bilgiyi kullanmak için daha fazla billboard reklamcılığına yönelmeye başladı.

Artık billboardların çok özel bir sistem ile çalıştığı söylenebilir. Çoğu gün ışığı enerjisinden faydalanıyor. İçerisinde bulunan hassas sensörler sayesinde gün ışığının yetersiz olduğu akşam saatlerinde içerisindeki ışıklar yanıyor ve sayede karanlık havada da rahatlıkla okunması sağlanabiliyor.

Kaç Çeşit Billboard Var?

Genel olarak 2 çeşit billboard bulunur. Bunlar ışıklı billboard ve luna billboardlardır. Kent merkezlerinde genellikle tek taraflı olan ışıklı olan türler kullanılır. Otoyollarda ve benzeri yerlerde ise iki taraflı olan ve her iki tarafına da reklam yerleştirilebilen luna billboardlar kullanılır. Bu iki billboard çeşidinden birinin diğerinden daha üstün olduğu söylenemez. Çünkü her ikisi de dikkat çeker ve her ikisi de etkilidir.

Ancak luna billboardların ışık kullanımı bakımından ışıklı olanlar kadar parlak olmadığı bilinir. Bu panoların genellikle çerçeve kısmına yani dört kenarına ışık yerleştirilir. Ayrıca luna billboardlar video gösterimi için ideal değildir. Yenilenen farklı kareler rahatlıkla sergilenebiliyor olsa da video gösterimi için ışıklı billboardların tercih edilmesi gerekir.

En az bir TV reklamı kadar etkili olan billboardlar günümüzde dünya devi olan firmalar tarafından en çok tercih edilen tanıtım araçlarından biri haline geldi. Bu ürünlerin fiyatları ve kira ücretleri aslında gayet makul… Dolayısıyla isteyen tüm firmalar ürün reklamlarını bu araçlar sayesinde yapabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir