Birkin Çantaların Gerçek Öyküsü

1984 yılında film yıldızı Jane Bikrin uçakta çantasındakileri kazara yere dökünce yanında oturan Hermes moda markasının yöneticisine  neden davuldan biraz daha küçük bir çanta yapmadıklarını sordu. Böyle bir çanta kadınların çok işine yarardı. Onlar da yaptılar ve çantaya Birkin adını verdiler. Bunun için Jane Birkin’e yılda 30 bin pound isim hakkı ödüyorlar. Aktris de o parayı her yıl bir hayır kurumuna bağışlıyor.

birkin çanta
birkin çanta

Buraya kadar sevimli bir hikaye. Ama söz konusu çantaların yapımında timsah derisi kullanılıyor ve hayvan hakları savunucuları özellikle Afrika’daki timsah çiftliklerinde olan kıyımı gözler önüne serince o kadar çok tepki topladılar ki Jane Birkin bile ismini geri çekmek istediğini açıkladı. Hermes yuvarlak açıklamalarla tepkileri önlemeye çalışsa da gerçek farklı. Timsahlar derileri için katlediliyorlar. Özellikle kırmızı timsah derisi çantaların ham maddesinin bulunma süreci  tam bir facia. Ama bu konulara hiç aldırmayanlar da var. Magazin yıldızı Victoria Beckham’ın toplam değeri 1,5 milyon pound olan 100 adet Hermes Birkin çantası olduğu biliniyor.

birkin çanta modeli
birkin çanta modeli

Jane Birkin’in adını çekmek istemesi ünlü yıldızların ilham verdikleri çanta modellerini hatırlattı. Başka bir Hermes ürünü olan Kelly, ünlü film yıldızı Prenses Grace Kelly’den esinlenmişti. Bilinen moda devi Gucchi en sevilen çantalarından birini Jackie Kennedy’ye ithaf edip Jackie adını vermişti. D-bag çantalar ise Lady Diana’nın çok sevdiği bir model olduğu için ölümünden sonra onun adı ile anılmaya başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir