Boyun Sarkmasını Doğal Çözüm Yollarıyla Önleme

30’lu yaşlardan itibaren kadın ve erkeklerde boyun sarkması sık görülür. Beslenme, duruş bozukları ve uyku sorunları boynun erken yaşlarda sarkmasına neden olur. Genetik faktörler özellikle boyun sarkmasının nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Kişilerin ailesinde erken yaşlarda boyun sarkması varsa daha çabuk boyun sorunları ile karşılaşır.

duruş bozuklukları
duruş bozuklukları

Boyun Sarkması Belirtileri

Duruş bozuklukları pek çok sorunun nedenleri arasında yer alır. Başı devamlı öne doğru tutmak ya da kambur yürümek boyun sarkmasına neden olur. Yaygın sebepler arasında kilo da gösterilir. Kilolu olan kişilerin yanı sıra çok zayıflarda da görülebilir. Cilt bakımı yaparken mutlaka boyun bölgesine de krem sürmelisiniz. Boyun kendini hemen yenilemediği için düzenli bakım ister.

boyun
boyun

Dengeli beslenmeli ve yüz egzersizleri ile beraber boyun egzersizleri de yapmalısınız. Duruş bozuklukları düzeltilmesi için başınızı her zaman dik tutmalısınız. Aşırı yüksek yastık ve çok alçak yastıklardan da kaçınmalısınız. Ağırlığınızı fazla boyun kısmına yüklemeyin ve başınızı yukarda tutmaya özen gösterin. Haftada bir vazelinle bakım maskesi boynunuza uygulamalısınız. Vazelin içine bir yumurta sarısı katın ve içine yarım çay bardağı saf zeytinyağı ilave edin. Bu karışımı boynunuza yarım saat bekletin ve daha sonra ılık su ile temizleyin. Maske ardından ise mutlaka nemlendirici krem sürün. Geceleri boynunuza krem sürmeden yatmayın ve yüzünüze gösterdiğiniz özeni boynunuza da gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir