Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun üzerinde yapılan estetik ameliyatların genellikle burun bölgesinin yüz ile daha uyumlu bir görünüm alması için gerçekleştirildiği düşünülür. Oysa çoğu zaman yaşanan sağlık sorunları nedeniyle pek çok kişi burun estetiği kararı alır. Bu rahatsızlıklar doğuştan olabildiği gibi yaşanan bir kaza ya da hastalık ile beraber de ortaya çıkabiliyor.

Burunda deformasyon, nefes almada güçlük çekme, burunda eğrilik (deviasyon), burunda şekil bozuklukları, burnun kemerli olması sağlık açısından da çeşitli sorunları beraberinde getirdiğinde bu problemleri yaşayanlar burun estetiği ameliyatı olarak sadece daha estetik bir buruna kavuşmakla kalmıyor, sağlık sorunlarından kurtularak yaşam kalitesini de yükseltebiliyor.

Kimler Burun Estetiği Ameliyatı Olabilir?

İsteyen herkes burun estetiği olabilir. Çok ender durumlarda burun bölgesinin ameliyata uygun olmadığı kanısına varan hekimler hastalarına estetik ameliyatı önermez. Bu durumda karar yine de hastaya aittir. Ameliyat öncesinde doktor ile hastanın detaylı bir görüşme yapması şart. Her yüz ölçüsü farklı olduğundan her burun ölçüsü de her yüze uygulanamaz.

Hasta ile doktor görüşme esnasında hem nasıl bir burun şeklinin ortaya çıkacağını hem de ameliyat takvimini konuşur. Bu görüşme esnasında doktor hastasına ameliyat esnasında neler olacağı, ameliyattan sonra neler yaşanabileceği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği, iyileşme sürecinin en kadar süreceği gibi konularda da bilgi verir. Böylece herhangi bir sürpriz gelişmeye mahal verilmeden ameliyat aşamasına geçilebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Bu ameliyat anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta ameliyat esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Elbette estetik ameliyatlar içerisinde belki de en zor olanı burun estetiği ameliyatıdır. Ancak son yıllarda gelişen teknolojiler sayesinde bu ameliyatın da eskisine nazaran daha kolay yapılabildiği de bir gerçektir. Ameliyat sonrasında kısa süreli hafif ağrılar, sızılar oluşabilir. Yüzde hafif morluklar da meydana gelebilir. Ancak bunlar kısa sürede geçtiğinde hastanın yaşamını olumsuz yönde etkilemez.

Eskiden burun ameliyatları sonrasında tampon uygulanır ve tampon hastalara çeşitli sıkıntılar yaşatabilirdi. Ancak günümüzde gelişen medikal teknolojiler sayesinde burun estetiği ameliyatı olanlara tampon uygulanmıyor. Bu sayede iyileşme dönemi çok daha az sıkıntı ile atlatılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir