Burun Tıkanıklığını Gideren Doğal Yöntemler

Özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan burun tıkanıklığı günlük yaşamın kalitesini düşürüyor. Tıkalı bir burun vasat bir ses tonuyla konuşmaya neden olduğundan iş hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Bunun yanı sıra sadece ağızdan nefes alınabilmesi bazı anlarda zorluk yaşatabiliyor. Burun tıkanıklığına karşı çeşitli ilaçları eczaneden alabilmek mümkün. Evde yapılabilen bazı doğal yöntemlerin de tıkalı burunu açabildiğini biliyor muydunuz?

tıkanıklık

Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Tencereye biraz su koyup kaynatmaya başlayın. Su buharlaşmaya başladığında buharı soluyarak burnunuzu açabilirsiniz. Kafanızın üzerine bir havlu geçirip kaynamaya başlayan suyun buharını içinize çekmeye çalışın. Uzun süre kalmak zorunda değilsiniz ve bu yöntemi uygularken dikkatli olmalısınız. Bunun ardından sıcak bir duş alarak hem buharından hem de ısısından faydalanabilirsiniz.

burun açıcı
burun açıcı

Bir bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz ya da karbonat ilave ederek burnunuza çekebilirsiniz. Çekmenizle su soluk borusuna kaçabilir ve bu iyi olmaz. Bu nedenle tuzlu suyu spreyli bir şişeye koyup burnunuza sıkmanız daha kolay olur.

Acı yemek ya da soğan koklamak ta tıkalı burunu açmak için etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir