Cep Telefonu Pilinizin Ömrünü Uzatın

Cep telefonunuzu her akşam şarj etmekten bıktınız mı? Telefonunuzun pilini daha uzun süre kullanabilmeniz için bazı ipuçları ve hileler önereceğiz.

Ekran parlaklığını kısın ya da otomatik parlaklığı kullanın
Akıllı telefonunuzun büyük, renkli ekranını seviyorsunuz ama bu ekran pilin ölümcül düşmanıdır. Ekran telefonunuzun herhangi bir diğer bileşeninden çok daha fazla pil ömrü tüketir. Çoğu telefon, ekranın parlaklığını çevredeki ışık seviyesine uygun bir şekilde otomatik olarak ayarlayacak bir otomatik parlaklık özelliği içerir. Bu kip ekranınızı ekranınızı sürekli olarak tam parlaklıkta kullanmaktan daha az güç tüketir ancak ekranınızın parlaklığını katlanabileceğiniz en düşük ayara indirmek elbette çok daha iyi sonuçlar verir.

cep telefonu pil ömrü
cep telefonu pil ömrü

Ekran zaman aşımı süresini kısa tutun
Telefonunuzun ekran ayarları menüsünün altında “Ekran Zaman Aşımı” ya da benzer bir komut vardır. (I-Phone’da Genel ayarlar menüsünde Otomatik-Kilit komutuna bakın.) Bu ayar telefonunuzun ekranının bir girdi aldıktan sonra ne kadar süre aydınlık kalacağını denetler. Burada her saniyenin önemi vardır, bu yüzden zaman aşımınızı mevcut en kısa süreye ayarlayın. Çoğu Android telefonda asgari süre 15 saniyedir. Eğer ekran zaman aşımınız şu anda 2 dakikaya ayarlıysa, bu rakamı 30 saniye daha aşağıya düşürmeyi dikkate alın. Bir I-Phone’da ayarlayabileceğiniz asgari süre 1 dakikadır.

Bluetooth ve Wi-Fi’yi kapatın
Bluetooth’u eller serbest kulaklığınız, kablosuz hoparlörünüz ya da etkinlik izleyicinizle kullanmayı ne kadar çok sevseniz de fazladan telsiz sürekli olarak dış dünyadan sinyalleri dinler. Arabanızda olmadığınız ya da kablosuz müzik çalmadığınız sürece Bluetooth telsizi kapatın. Bu şekilde telefonunuzun pil ömrüne bir saat ya da daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Bluetooth’la birlikte telefonunuzun Wi-Fi telsizi de ciddi bir şekilde pil tüketir. İnternet erişimi ve diğer veri hizmetlerine erişim için 3G ya da 4G’den çok evde ya da büroda Wi-Fi bağlantısını kullanmaya ihtiyacınız varken, dışarıdayken Wi-Fi telsizi açık bırakmanın pek bir amacı yoktur. Dışarı çıktığınızda bunu kapatın ve sadece Wi-Fi şebekenizin erişim sınırı içindeyken veri hizmetlerini kullanmayı planladığınızda yeniden açın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir