Çocuğunuza Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurmanın en güzel yolu belli bir yaşa kadar onunla oyun oynamaktır. Emin olun bu en etkili yöntemdir. Tabii keyifli ve öğretici oyunlar oynamak için oyuncaklara ihtiyacınız olacak. Oyuncak, çocukların en sevdiği gereçlerdir ve ne kadar fazla oyuncağı olsa da yine de gözü arkadaşının oyuncağındadır.

oyuncaklar
oyuncaklar

Çocuğunuzun Yaş Aralığını Göz Önünde Bulundurmalısınız

Çocuğunuza oyuncak alırken sizin de o oyuncakla zaman geçireceğinizi unutmamalısınız. Yani çocuğunuzla birlikte oyun oynarken ona yeni şeyler keşfetmesini sağlayacak ve keşfederken de eğlendirecek parçalar seçmelisiniz. Oyuncaklar çocukların yaş aralığına göre gruplandırılmıştır. Bazı oyuncakların üzerinde 3+ ya da 5+ gibi ibareler mutlaka görmüşsünüzdür. Bunlar öylesine konulmuş uyarılar değildir. 3 yaşın altındaki bir çocuğa oyuncağı alamazsınız yani almamalısınız.

oyuncak seçimi
oyuncak seçimi

Çünkü bu ona fazla gelebileceği gibi aynı zamanda tehlikeli de olabilir. 1-2 yaş grubundaki çocukların ellerine geçen şeyi tanıma şekilleri ağızlarına götürmektir. Yani ne olduğunu anlamak için ilk yaptıkları şey ağızlarına götürmek olunca, durum biraz daha ciddileşiyor. Yutma ve boğazına kaçma gibi riskli durumlara karşı onların yaş grubuna uygun seçimler yapmaya özen göstermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir