Çocuklarda Boy Uzamamasının Sebepleri

Doğumundan itibaren bebeğinizin gelişimi ile yakından ilgileniyorsanız yolunda gitmeyen bir durum meydana geldiğinde buna en kısa zamanda dur diyebilirsiniz. Öncelikle çocuklarda en önemli unsurlardan biri olan boy faktörü, yapılacak olan besin takviyeleri ile en iyi hale getirilebilir.  Öncelikle çocuğunuzun boy ölçüsünün nelere göre uzayıp ya da uzamadığını bilmelisiniz.

boy cetveli
boy cetveli

Genetik Yapı

Boy ölçüsünde önemli bir yere sahip olan genetik faktörler, çocuğa anne ve babasından miras kalır. Anne ve babası çok uzun olmayan çocukların her zaman uzun bir boya sahip olması beklenmemelidir.

Kaliteli Uyku

Büyümeyi düzenleyen tiroid hormonu, cinsiyet hormonu ve büyüme hormonu bu konuda önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle günlük olarak çocuğun uyku saatleri ve uyuması gereken uyku standardı belirlenmelidir.

boy uzaması
boy uzaması

Yetersiz Beslenme

Boy kısalığında uzmanların en sık karşılaştıkları sorun yetersiz veya düzensiz beslenmedir. Yeterli şekilde protein, vitamin ve mineral alan çocukların sağlıksız beslenenlere göre daha uzun olduğu araştırmalar ile ortaya konmuştur. Gelişme çağında olan çocuğunuzun günlük olarak 800 mg kalsiyum almasına özen göstermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir