Çocuklarda Bronşit

Osmanlı Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman o meşhur sözünde der ki “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

Evet, sağlığımız böylesine önemli bir konu ama sağlıklı bir yaşamın parametreleri küçük yaşlardan başlıyor.

bronşit
bronşit

Çocukluk yaşında yaşanan sağlık sorunları insanın tüm yaşamını etkiliyor. Örneğin bronşit ömür boyu geçmeyen bir hastalık ve akciğer iltihaplanmasına verilen isim.  Çocuk hastalığa yakalandıktan çok sağlam bir tedavi görmesi elzem.

Belirtileri

En temel belirtisi kişiyi nefessiz bırakan ve ardı arkası kesilmeyen öksürük nöbetleri. Üstelik bu öksürükler hışırtılı bir biçimde oluyor, devam ettiği süre sonunda çocuk nefessiz ve halsiz kalabiliyor. Bir diğer belirtisi ise yüksek ateş ve uyurken bile görülen hırıltı.

çocuklarda bronşit
çocuklarda bronşit

Nedenleri

Hastalığın en temel nedeni sağlıklı şartlarda yaşamaması. Kirli, rutubetli ortamlar, üşütme, içinde bulunulan ortamda yer alan virüsler. Sürekli klimalı ve sigara içilen ortamlarda bulunmak bu hastalığın tetikleyici faktörleri.

çocuk hastalıkları
çocuk hastalıkları

Tedavi

Başlangıç aşamasında çocuğun yaşına uygun ilaçlar kullanılıyor ama mutlaka ortamların temiz ve hijyenik olması, kesinlikle bronşitli hastanın yanında sigara içilmemesi, dumana, ise maruz kalmaması, kapalı ortamların düzenli olarak havalandırılması tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken adımlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir