Çocuklarınız ile Kaliteli Şekilde Zaman Geçirin

Özellikle gelişmekte olan teknoloji ile beraber artık çocuklar kendilerini teknolojik yeniliklere teslim ediyor ve anne babaların büyük bir kısmı bu konuda pek de bir şey yapamamaktan şikayetçi oluyorlar. Bu durumun ortaya çıkartmış olduğu en büyük sonuçların başında ise birlikte zaman geçirmemek geliyor. İlk başlarda çok fazla önemsenmeyen bu durum, ilerleyen dönemlerde iletişim kopukluklarına davetiye çıkartacağı için anne babaların dikkatli olması gerekmekte.

çocuk ve ebeveyn
çocuk ve ebeveyn

Aynı Ortamda Bulunmak, Birlikte Zaman Geçirmek Demek Değil

Pek çok anne babanın çocukları ile iletişimleri esnasında yapmış oldukları en büyük hataların başında, bir ortamda oldukları zaman beraber zaman geçirdiklerini düşünmeleri oluyor. Halbuki beraber zaman geçirmek için çocuk ile bire bir olarak ilgilenmek gerekmektedir. Birlikte geçirilecek olan sürenin uzunluğundan ziyade bu süreyi nitelik olarak da istenilen seviyelere çıkartmak; çocuğun anne babası ile olan iletişimini bugün ve ilerleyen zamanlarda tahmin edilenden çok daha olumlu geri dönüşler olmayı da başarmış olacaklardır.

çocuk ve güven
çocuk ve güven

Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Gösterin

Birlikte geçireceğiniz zaman dilimi içerisinde onlar ile yapacağınız konuşmalarda dikkatli olmalısınız. Fikirlerini söyledikleri esnada onları bölmemeli ve istedikleri şeyleri belli saygı sevgi çerçevesinde söylemelerini sağlamalısınız. Böylece ilk başlarda fikirlerini söyleme konusunda çekinceler yaşamış olsalar da ilerleyen dönemlerde bu konuda tahmin edilenden çok daha etkili değişimler ile karşı karşıya kalacaklar ve bu durum onları olumlu şekilde etkileyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir