Dijital Ebeveynlik

Teknoloji alışkanlıkları üzerine yapılan bir araştırma anketine göre ebeveynlerin günlük olarak sosyal medya ile ortalama 9 saat harcadıkları ortaya çıktı ve o zamanın büyük kısmı kişisel medya kullanımı ile geçiyor. İlginç bir şekilde, araştırılan ebeveynlerin %77’si, çocukları için iyi bir teknoloji rol modeli olduğuna inanıyor.

dijital ebeveynlik
dijital ebeveynlik

İnternet İyi Ebeveynlik için Ortak Nokta Olabilir

Çoğu ebeveyn yeni uygulamalara, canlı yayınlara, web siteleri ve sınırları olmayan teknolojilere boğuluyor. Belki siz ilgilenmiyor olabilirsiniz, Snap, Tweet, hatta Facebook’u kullanmak isteyeceğiniz bir gün asla olmayabilir, ancak tüm bunları öğrenmek isteyen bir ebeveyn olmalısınız. Teknoloji öğrenmek için asla yaşlı olamazsınız.

  • Çocuklarınızı dinleyin. Kendi cihazınıza bağlı olabilirsiniz, ancak gençlerin (çocuklarınızın) çevrimiçi olduğu yerleri öğrenmek için siber dünyanızdan ayrılmanız gerekir.
  • Çocuklarınızla sosyal medya siteleri hakkında çevrimiçi sohbetlerde bulunun. Evet, çocuğunuzla online iletişime başlayın ve onlardan bazı uygulamaları nasıl kullanacağınızı açıklamalarını isteyin.
  • Ailenizle paylaşmak için yeni siber güvenlik önlemleri hakkında aktif bilgiler edinin. Diğer ebeveynlere, akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza ulaşın. Siber güvenlik veya tehlike içeren uygulamalar hakkında birbirinizle paylaşımlarda bulunarak öğrenin ve çocuklarının çevrimiçi ortamda neler yaptıklarını tartışın.
  • Asla çocuğunuzun sanal âlemde yaptıkları ile ilgilenmeyi bırakmayın. Bunu çocuğunuzun spor ya da dans dersi gibi düşünün. Gerçek şu ki, bu ekstra ilgi çocuğunuz için önemlidir, ancak teknoloji becerileri onlarla birlikte bir ömür boyu olacaktır.

Çocuklarınızın iyi eğitim alması için okul teşviki yetmez, ebeveyn olarak siz de rol model olmalısınız. Bugün artık ebeveynlik eğitiminin bir parçasıdır. Başka bir deyişle, seçeneğiniz yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir