Disiplinli Bir İnsan Olmak için Şartlar

Her insan için hayatında olmazsa olmazlardan bir tanesi de disiplindir. Disiplin demek düzen demektir. Başarıya giden yolda en önemli basamak olarak tanımlanabilir. Disiplinin bir türü de iç disiplindir. Yani insanı doğruya, güzele ve iyiye yakınlaştıran, ona belli bir beceri sağlayan, başarıya götüren, öğrenmeye iten sürece iç disiplin denir. Eğer yapmanız gerekenler ile yaptığınız eylemler arasında bir fark varsa iç disiplininiz yok demektir.  Bunun için güçlü bir iradeye sahip olmanız şarttır.

disiplin
disiplin

Kendini kontrol etmek kendini disipline etmektir.  Motivasyon düşüklüğünün en temel sebebi iç disiplin yetersizliğidir.  Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza disiplin ile ilgili önemli bilgileri verdik, okumanızı tavsiye ederiz.

İç Disiplin Nasıl Sağlanır?

Belli bir konuya odaklanamamak, sorumluluğun gelişmemesi, amaçsız olmak,  başkalarına bağımlı yaşamak, devamlı bir kaygı hali, kararsızlık, özgüven yetersizliği, başarıya inanamamak, işi erteleme alışkanlığı gibi sebepler ile kişi kendinde disiplin kuramaz. Peki iç disiplin nasıl sağlanır?

İlk olarak yapmanız gereken eylemleri belirlemek ve onları yapmaktır.  Eğer yapmanız gerekenleri gerçekleştiriyorsanız başarma yolun da kimse sizi engelleyemez. Yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra kendinize bir ödül sunabilirsiniz.

düzen
düzen

Daha sonra kötü alışkanlıklarınızı terk edip iyi alışkanlıklar edilmeye çalışmanızı tavsiye ederiz.  Her zaman pozitif düşünün ve pozitif durumda olmaya gayret edin. Kendinize belli sloganlar edinin ve bunların gücünden yararlanın. Bu yöntem önünüze koyduğunuz amaçları gerçekleştirir.  Belli bir işi başarmak için kendinizi zorunda hissedin. Bu noktada siz değerli okuyucularımıza kendiniz ile yapacağınız bir iç disiplin anlaşması tavsiye edebiliriz.  Bu anlaşmanın içini kendinize yönelik doldurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir