Doğum Sonrası Depresyon 

Hamilelik süreci hali hazırda oldukça zorlu geçen bir süreçtir. Özellikle de anne adayının yaşamakta olduğu değişimler kimi zaman onu tahmin ettiğinden çok daha ciddi etkileyebiliyor. Gerek vücutta kendini gösteren değişimler gerekse değişen hormonların beraberinde getirmiş olduğu psikolojik değişimlerin sonrasında pek çok anne kendini tahmin ettiğinden kötü bir durumda bırakabiliyor. Bu durum kimi zaman öylesine ciddi boyutlara ulaşabiliyor ki anne kendini dış dünyadan soyutluyor; kendine ve bebeğine zarar verebilecek raddeye gelebiliyor.

hamilelik depresyonu
hamilelik depresyonu

İletişimi Kopartmayın

İster ilk hamilelik olsun ister daha öncesinde hamilelik geçirilmiş olsun fark etmez; anne ile baba adayının hamileliğin her döneminde mutlaka iletişim halinde olması önemlidir. Anne adayının kendini kötü hissetmeye başladığı dönemde başta eş olmak üzere yakınlar ona karşı yapıcı bir tavır ile yaklaşmalıdır. Böylece anne adayı kendini bu dönemde yalnız hissetmemiş olacaktır.

Yetememe Korkusu Ortadan Kaldırılmalı

Annelerin doğum sonrasında yaşamış olduğu en büyük sıkıntıların başında, kendilerini bebeklerine yetemeyecek olacaklarını düşünmeleri geliyor.

doğum sonrası depresyon
doğum sonrası depresyon

Böyle olunca kendilerini kötü hissediyorlar. Böylesi durumların oluşmasını engellemek adına anneler başta kendilerine güvenmeyi öğrenmeli, sonrasında annesi ya da yakınları ile konuşarak var olan durumun en iyi şekilde gidermek adına gerekli olan adımların atılması sağlanmış olacaktır.

Gerekiyorsa Profesyonel Yardım Alınmalı

Kimi zaman ne yapılırsa yapılsın fark etmez, anne adayı doğum sonrasında kendini kötü hissetmeye devam ediyor ve bu durum onun günlük yaşamını etkilemeye başlıyorsa; iç zaman yitirilmeden profesyonel anlamda yardım alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir