Doğum Sonrası Dökülen Saçların Nedeni

Gebelik dönemi normal yaşantıdan farklı olup sıkıntılı geçen bir süreçtir. Gebelikte yaşanan saç dökülmeleri çoğu zaman gebelikten sonra da devam eder. Hormonlarla birlikte psikolojik etmenler de bu durumu etkiler. Hamilelik sonrasında annenin ruh halinde belirli değişimler yaşanacağı için saç kayıpları da hızlanır.

doğum sonrası
doğum sonrası

Gebelik Sonrası Saç Kayıplarının Nedenleri

Aşırı kilo alma durumu gebelik sonrasında anneleri en çok etkileyen psikolojik sorundur. Uykusuz geçen geceler ise annenin çoğu zaman stresli olmasına neden olur. Normal bir kişinin günde 80 ile 100 arası saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Doğum sonrasında saç kaybında belirli artış yaşanmışsa bazı faktörlere dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelik döneminde saçlarınız mat görünüme sahip olabilir. Saçlarınız ince telli ise saç dökülmesi daha hızlı olur. Ruhsal halinizde yaşadığınız problemler de saçların dökülmesini hızlandırır. Stres, saç derisindeki PH dengesini etkiler ve saç diplerinin çabuk kurumasına neden olur.

saç dökülmesi
saç dökülmesi

Saçın ihtiyacı olan demir, çinko, magnezyum ve potasyum gibi mineraller gebelik süresince azalır. Bu nedenle hamilelikte ve hamilelik sonrasında besinlerinize dikkat etmeli gerekirse ek takviyelere başvurmalısınız. Hamilelik sonrasında saç diplerinizi beslemek için saf zeytinyağı ile yumurta sarısından hazırlanan maskeyi haftada iki kere saçlarınıza uygulayabilir ve saç diplerinizi besleyebilirsiniz. Gün içinde kuru yemiş türü gıdaları tüketmeye özen gösterin. Saçlarınızın güçlenmesi için sebze ve protein ağırlıklı beslenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir