Dünyanın En Uzun Dağı

Dünyanın en yüksek tepesi Everest’tir. Çin Halk Cumhuriyeti ile Nepal arasında yer alan Everest tepesinin yüksekliği 8 bin 848 metredir. Dünya’nın en çok ilgi çeken yerlerinden olan Everest, troposferin üçte ikisini geçerek oksijenin az olduğu üst katmanlara ulaşır. Everest dağını yaşı ortalaa 60 milyondur. Everest Dağı zirvesinde sıcaklık yazın -35°C ye kadar düşebilir ve saatte 320 kilometre hızında rüzgarlar esebilir.

everest
everest

Everest Dağına Tırmanan İlk Dağcı Kimdir?

5 bin 300 metreden sonra yıl boyu kar ve buz vardır. Everest Dağı’nın zirvesine ilk tırmanan kişiler 29 Mayıs 1953’te tırmanışlarını tamamlayan Yeni Zelandalı Sir Edmund Hillary ve Nepalli Tenzing Norgay’dır. Zirve tırmanışını başarıyla tamamlayan ilk kadın 1975 yılında Japonyalı Junko Tabei olmuştur. Everest Dağı’na tırmanmanın maliyeti yaklaşık olarak 65 bin dolardır. Dağın zirvesine çıkan 18 farklı rota bulunmaktadır.

dağcı
dağcı

Vücudun yüksekliğe alışması için geçen zaman da dahil edildiğinde tırmanış için 40 gün gerekmektedir. 2015 yılında Nepal’de gerçekleşen büyük deprem sonrasında Everest Dağı 2,5 santimetre alçalmıştır. Dünya’nın en yüksek dağı Everest Dağı’nın zirvesindeki kaya 450 milyon yaşında denizde oluşan kireçtaşıdır.

One Reply to “Dünyanın En Uzun Dağı”

  1. Dünyanın en uzun dağı Everest çünkü tepe diye bir şey yok her tepe bir dağdır her dağ bir tepedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir