Ekol Demir Sıcak Ve Soğuk Lama İmalatı

Sıcak ve soğuk lama imalatı, her biri farklı dinamiklere ve hesaplamalara bağlı olan, farklı teknikler kullanılarak hem yöntem hem de çıktı bakımından birbirlerinden ayrılan imalat yöntemleridir. Soğuk ve sıcak lama imalatından çıkan ürünler; sıcak çekme lama veya soğuk çekme lama farklı mekanik özellikler göstermesinin yanı sıra, yüzey yapıları, sertlikleri, mukavemetleri gibi fiziksel özellikler bakımından birbirlerinden ayrılırlar.

Soğuk Çekme Lama

Soğuk çekme veya soğuk ekstrüzyon, nispeten soğuk (ergiyik olmayan) demir veya çelik alaşımlarının bir kalıbın içerisinden çekilerek şekillendirilmesi prosesidir. Soğuk çekme lamaların yüzeyleri sıcak çekme lamalara göre daha pürüzsüz ve sertlik değerleri daha yüksektir. Ancak soğuk çekme lamalar çekme sırasında gevrekleşeceklerinden kopma gerilmeleri sıcak çekme lamalara göre daha düşüktür.

Sıcak Çekme Lama

Sıcak çekme lama, ergiyik durumdaki demir veya çelik alaşımlı bir potadan kalıba aktarıldıktan sonra çekilerek şekillendirilen lamalara verilen isimdir. Sıcak çekme lamalar kopma (kırılma) gerilmeleri açısından daha dayanıklı ve nispeten daha elastik sistem elemanlarıdır. Sıcak çekme dolaysısı ile lamaların yüzeyleri soğuk çekme lamalara göre daha pürüzlü olabilir. Ancak yüzey işlemlerinin gerekmediği konstrüksiyonlarda önemli avantaj sağlarlar.

Sıcak ve Soğuk Lamaların Kullanım Alanları

Sıcak ve soğuk çekme lamalar imalatları sonrasında kazandıkları özelliklerinden ötürü kullanım alanlarında farklılaşırlar. Sıcak çekme lamalar genellikle yapılarda, inşaat ve makine sanayinde elemanların genel iskeletini oluştururken, mobilya sanayinde veya otomotiv sektöründe yapı elemanları olarak kullanılır. Soğuk çekme lamalar ise daha düzgün ve hassas yüzey özellikleri ile mekanik parça imalatında, otomotiv, her türlü imalat, hidrolik ve pnömaik sektörlerinde ve uçak endüstrisinde sıklıkla kullanılabilirler. Sıcak ve soğuk çekim lamaların kullanımları ile ilgili detaylı bilgiyi www.ekoldemir.com internet sitemizden alabilirsiniz.

Ekol Demir Sıcak Çekme ve Soğuk Çekme Lamalar

Ekol Demirçelik, sektördeki tecrübesini soğuk ve sıcak lama imalatına aktardığı gibi teknik kullanım alanlarında ve parça seçiminde de müşterilerine yardımcı olmaktadır. ekoldemir.com internet adresimizdeki iletişim bölümünden sıcak ve soğuk lama için teklif alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir