Emzik Kullanmanın Artı ve Eksileri Nelerdir?

Bebekler daha anne karnındayken emme dürtüleri gelişip ilk etapta parmaklarını emmeye başlarlar. Doğum ile birlikte emme dürtüleri beslenme için oldukça gelişmiş hale gelir. Anne ve babaların en çok merak ettikleri ise bebeğe emzik verilip verilmemesi konusudur. Kimi bebekler emzik kullanımını reddedip istemezken kimileri uzun yıllar boyunca emzik ile yaşar.

emzik
emzik

Emzik Kullanımının Artıları

Bebekler emzik emerken daha mutlu ve daha sakin olurlar. Özellikle doktor kontrollerinde vurulan iğne ya da çeşitli sancı verici uygulamalar sonrasında emzik verilmesi ile bebeğin sakinleşmesine şahit olunur. Bunun dışında uykuya kendi kendine daha kolay dalabilirler. Emzik emmek parmak emme alışkanlığına göre daha kolay bıraktırılabiliyor.

emzik kullanımı
emzik kullanımı

Emzik Kullanımının Eksileri

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre bebekler 2 yaşına kadar emzik ile vedalaşmaları gerekiyor. Aksi takdirde diş yapısında ve ağız yapısında bozulmaların olabileceğini işaret ediyorlar. Erken dönemde emzik kullanımı kimi bebeklerin anne sütüne veda etmesine de sebep verebilmekte. Ayrıca çok fala emzik emmek orta kulak iltihaplanmasına da sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir