Erkek Doğurganlığını Test Eden Akıllı Telefon Uygulaması

Araştırmacılar evde bir akıllı telefon kullanarak erkek verimliliğini test etmek için ucuz, kolay bir yol sağlayacak yeni bir teknoloji olan Fertilex’i geliştirdiler.

Dünya genelinde yaklaşık 45 milyon çift (kısırlık) infertilite ile mücadele ediyor ve erkek infertilitesi bu vakaların yaklaşık %’ 40’ından sorumlu. Erkek infertilitesine çeşitli tıbbi ve çevresel koşullar neden olabilir. Dünya genelindeki erkeklerin yüzde 12’sinin hayatlarının bir noktasında infertilite yaşayacağı tahmin ediliyor.

doğurganlık
doğurganlık

Her ne kadar rutin semen analizi bu çiftlerin çoğuna yardımcı olsa da, bu günlerde test edilen meni, eğitimli teknisyenlerle birlikte özel bir laboratuara gitmeyi içeren ve sonuçlarda bir hafta kadar bekleyen oldukça pahalı ve ilgili bir prosedür. Üstelik erkek infertilitesiyle birlikte gelen belirli miktarda kültürel ve sosyal damgalanma vardır ve utanç bazı erkeklerin bir klinikte test edilmesine engel olabilir.

Erkekler İçin Doğurganlık Testi

Şimdi Harvard araştırmacıları tarafından geliştirilen bir uygulama var: Sistem telefonda sadece kamera ve işlemci gücü kullanarak saniyeler içinde meni kalitesini ölçebilen tek kullanımlık mikroçip içeren bir portatif, kolay kullanımlı akıllı telefon uygulaması. Kullanıcılar akıllı telefonlarını bir analiz eki haline getirip, daha sonra akıllı telefonda gösterilen sonuçlarla birlikte, ekin içine yerleştirilen bir çip üzerine bir semen örneği yerleştirecekler.

fertilex
fertilex

Hiçbir şeyin steril olması, seyreltilmesi gerekmiyor ve eşyaları hazırlamak için gereken malzemeler son derece ucuz olacak. Uygulama sonucu doktorunuz ile paylaşım tedavi vs. durumunuzu belirleyecek.

Bilim adamları, muhtemelen iki yıl içinde kullanılabildiğini söylese de, bu teknolojinin ne zaman halkın akıllı telefonları için kullanılabileceği konusunda henüz haber yok. Bununla birlikte, sadece infertilite sorunları bulunan çiftler için değil, aynı zamanda pek çok üreme sorunları ile ilgili çalışmalar yapıldığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir