Fazla Televizyon İzlemenin Zararları

Televizyon dünyanın en çok talep gören teknolojik icatlarından biridir. Ülkemizde de oldukça izlenen televizyonun aslında ciddi zararları var. Tabii ki televizyon izlenmelidir. Ama dozu kaçırılmamalıdır. Çünkü fazla televizyon izlemek sanıldığı kadar iyi bir şey değildir. Maddi manevi zararlara yol açar.

çocuklarda tv izlemek
çocuklarda tv izlemek

Çocuklarınızı Takip Edin

Televizyon hiç şüphe yok ki en çok çocuklar üzerinde zararlı etkiye sahiptir. Muhakkak ki çocuklar televizyon izleyecek, oradan yararlı bilgiler edinecek ama ebeveynlerde bu esnada çocukları ile beraber olmalı, neler izlediğini gözlemlemelidir. Artık yüzlerce farklı tipte kanal var ve bu kanalların her birinde değişik şeyler yayınlanıyor. Çocuk izlememesi gereken birçok şeyi tek tuşa basarak izleyebiliyor. Küçük yaşta onlardan etkilenebiliyor ve bu da ciddi bir zarara yol açabiliyor.

Ülkemizde yıllardır magazin önemli bir yer tutmuştur. Özellikle bayanların ciddi manada bağımlısı olduğu magazin belki de televizyonun en büyük zararlarından biridir.

tv izleme
tv izleme

Başka insanları bu denli merak etme, özel hayatları sorgulama, tartışma ve oturduğu yerden başkalarını eleştirme, kesinliği belli olmayan şeyler ile itham etme gibi birçok durum bu magazinlerin insanlara dayattığı şeyler arasında yer alıyor.

Televizyonun oyunlarından biride reklamlardır. Reklamlar her zaman kusursuz ve etkileyicidir. Birbirinden farklı ürünleri her an her kanalda görebiliriz. Oldukça gösterişli çekilen reklamlardan etkilenen tüketiciler ürünü aldığında derin hayal kırıklığı yaşayabilir. Esas problem her şeyin sanal ve gerçekten uzak olmasıdır. Televizyon insanları gerçek kimliğinden uzaklaştırarak sanal bir aleme hapseden tehlikeli bir kutudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir