Film Uyarlamalarının Kitapları Filminden Önce Mi Okumalı?

Özellikle son dönemde karşımıza kitap uyarlaması filmler sıklıkla çıkıyor. Sinema salonları kitabın hayranları tarafından doluyor taşıyor. Ancak bazen kitaptan alınan tat filmlerden alınamayabiliyor. Bu nedenle acaba filmini mi önce izleseydim gibi sorular akıllara düşebiliyor. Olayı iki şekilde değerlendirmek gerekiyor.

film
film

Öncelikle kitabı çok güzeldi diye filmden maksimum bir fayda beklentisine girmemek gerekiyor. Unutmamanız gereken bu bir uyarlama ve kitaba yüzde yüz sadık kalınamayabiliyor. Bunda eldeki olanakların yetersizliği veya senaristin-yönetmenin bakış açısındaki farklılıklar ön plana çıkıyor. Elbette kitaba sadık nadir de olsa yapımlar çıkıyor ve hayranları mest edebiliyor anca bu noktada biraz beklentiyi minimuma çekmek iyi olacaktır.

Hüsrana Uğramazsınız

Kitap okumak için çok fazla zamanı olmayan, bu konuda seçici davranmak isteyenler için önce filmi seyretmek faydalı olabilir. Bu durum hoşuna gitmeyen bir konu için kitap ile haftalar geçirmenize mani olabilir. Ancak bunun tam tersi de mümkün. Hoşuna giden bir filmin kitabını okumak hikayeyi geniş perspektiften görmek isteyenler için önemli olabiliyor.

kitap
kitap

Kitaplar hayal gücünüzü geliştirirler. Ancak karşınızda kanlı canlı oyuncular ile bu hikayeyi izlemek ayrıca keyif verecektir. Yine bununla beraber kısıtlı zaman nedeniyle atlanmış olan detayları kitap sayesinde öğrenebileceğinizi de unutmayın. Örneğin çok sevilen Game of Thrones dizisinde göremeyeceğiniz detayları kitaptan öğrenmeniz ve daha fazla zevk almanız olası. Bu nedenle önce kitap mı uyarlama mı derseniz bu tamamen olaya hangi açıyla baktığınızla alakalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir