Futbol Tarihinde En Çok Gol Atan Kaleciler

Bu makalemizde futbol tarihinde en çok atan kalecileri sizler için araştırıp sizlere sunacağız. Bu makale, futbol tarihinde alışılmadık bir şekilde kendilerine isim veren bir grup futbolcuyu, en çok gol atan kaleciyi anlatıyor. “Kaleci” dediğinizde, “kendi kaleciniz var mıydı?” diye düşünün. Sorular gelebilir ama cevabımız hayır. Listedeki tüm kaleciler takımın tüm yeteneklerini sergiledi. Bu listeyi, gol atmak ve topu rakibin ağlarına göndererek takımın karını en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan her şeyi yapan isimlerle dolu bir şekilde hazırladık. Hazır olduğunuzda en çok gol atanlar listesiyle başlayalım.

Fernando Patterson

Kosta Rika veya Guatemala futbol uzmanı değilseniz, Fernando Petterson muhtemelen sizi aramayacaktır. Guatemala tarafında Xelaju için oynadı ve 13’ü 1999-2001 arasında olmak üzere 26 gol attı. 2012 yılında kariyerini tamamladı.

Jose Luis Chilavert

Dünyanın en golcü kaleci futbolcusu unvanını Seni’ye kaptıran Paraguaylı yıldız kaleci Jose Luis Chilavert, golleri ve golleriyle futbol tarihinin en ünlü isimlerinden biri. Hat-trick yapan tek kaleci olan Chirabert, çoğunlukla serbest vuruşlardan olmak üzere toplam 67 gol kaydetti.

Hans-Jörg Butt

Avrupa’dan en çok gol atan kalecileri isimlerine göre sıralamaya devam ediyoruz. Şimdi de Hans-Jörg Butt kaleciyi inceleyeceğiz. En çok bilinen yarasa golünün penaltıdaki başarısı Bundesliga ile sınırlı kalmadı. Çeşitli UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarında Juventus’a karşı üç gol kaydederek futbol tarihinin kalecilerinden biri olma şansını yakaladı.

Rene Higuita

Akrep vuruşlarıyla tanınan ve “El Loco” (deli olan) olarak bilinen Rene Higuita, sadece takıma gol atmakla kalmayan, aynı zamanda sık sık gol atan isimlerden biri. Yıldönümü maçında serbest vuruşta gol atan Kolombiya’nın çılgın kalecisi toplam 41 golle listeye 4. sıradan girdi.

Misael Alfaro

El Salvadorlu futbolcu Misael Alfaro, takımı zafere taşımak için her şeyi yapan kalecilerden biri. 22 yıllık kariyeri boyunca 11 penaltı olmak üzere 31 kez rakibin filelerini atmayı başardı.

Dimitar Ivankov

Bir süredir Bursaspor’un gollerini savunan Bulgar kaleci, büyük bölümünü Levski Sofia’da geçirdiği 15 yıllık kariyerinin son penaltısını almayı başardı. Dimitar Ivankov, kariyeri boyunca toplam 42 resmi gol kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir