Gebelikte Amnion Sıvısının Azlığı

Tıpta Oligohidramnios ismiyle de geçen amnion sıvısı azlığı daha çok gebeliğin son 3 aylından sonra görülür. Özellikle 42. Haftayı geçmiş gebelerde görülen bir sorundur. Amnion sıvısı bebeğin anne karnında yüzdüğü,  amnion kesesinin içini dolduran ve gelişimini destekleyen sıvının ismidir. İlk haftalarda bu gelişim daha çok amnion zarı tarafından karşılanır.

gebe
gebe

Gelişimin ilerleyen evrelerinde ise anne kanı plasentadan sızarak bu sıvı miktarına katkı sağlar. Gebeliğin ikinci yarısından sonra ise fetusun idrarı da bu kesedeki sıvı miktarını artırır. Fetusun bağırsakları, midesi ve akciğerleri amnion sıvısı ile doludur. Amnion sıvısı fetusun simetrik olarak büyümesine yardım eder.

Ultrasonla yapılan ölçümlerde amnion sıvısının azlığına rastlanabilir. 500 ml altındaki sıvı varlığı amnion sıvısının azlığını gösterir. Gebelerin yaklaşık  %8 civarında bu sorun görülebiliyor. Bebekteki böbrek sorunları ve idrar sorunları bu amnion sıvısının azlığına neden olabilir.

gebelik
gebelik

Amniotik sıvı azlığında ilk kontrol edilmesi gereken zarların erken yırtılıp yırtılmadığı ve vajenden su gelip gelmediğidir. Öncelik her zaman bu teşhis olması gerekir. Ayrıca annenin hipertansiyonu ve kromozom anormallikleri de incelenmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir