Gebelikte Kahve – Çay ve Kolalı İçecekler

Gebelik süresinde özellikle kahve içerisinde bulunan kafein ve çay içerisinde bulunan tein maddesi doğrudan anne karnından bebeğe geçer. Yüksek miktarda alınan kafein miktarı erken doğumlara ve düşük gebeliklere neden olur. Çay ise hamilelik süresince anne adaylarının demir emilimini azaltır ve kansızlığa neden olur.

gebelikte zararlı içecekler
gebelikte zararlı içecekler

Gebelikte İçilmemesi Gerekli İçecekler

Kahve aşırı tüketimi sonucunda idrar sökülür ve kalsiyum kaybı ortaya çıkar. Kalp atım hızlanması artması sonucu göğüste sıkıntılara neden olur. Kolalı ve tüm asitli içecekler ise anne ve bebekte huzursuzluğa neden olur. Asitli içecekler özellikle mide asidini de artırır.

kahvenin zararları
kahvenin zararları

Kafeinli içecekleri süt ile az miktarda tüketebilirsiniz. Asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih edin. Çay içmek istediğinizde özellikle çayı çok açık olarak için. Diyet şekerli içeceklerden kaçınmanız gereklidir. Hamilelik süresince bol miktarda su içmeniz size ve bebeğinize oldukça yararlı olacaktır. Bebeğin huzuru ve sizin gergin olmamanız için kahve, çay ve kolalı içeceklerden kaçınmanız önemlidir. Anne adayları temiz havada bol miktarda yürümelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir