Gebelikte Zararlı ve Zararsız İçecekler

Bir anne adayı iseniz artık her besini tüketemeyeceğiniz gibi her sıvıyı da içemezsiniz. Vücudunuza giren her yiyecek ve içeceği bebeğinizle paylaştığınızı unutmamalısınız! Kahve, kola, çay gibi içecekleri unutmalı, bırakamıyorsanız da sınırlamalısınız. Sizin için alkali su, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, ayran, süt, salep, sıcak çikolata en masum içeceklerdir.

su içmek
su içmek

Gebelikte Tavsiye Edilmeyen İçecekler

Alkolün bebek için zararlı olduğunu bilmeyen her halde yoktur. Bebeğin beyin gelişimini doğrudan etkileyen nörotoksik bir madde olan alkolden, enerji içeceklerinden mutlaka uzak durulmalıdır.

gebelikte süt içmek
gebelikte süt içmek

Diyet içecekleri, sakarin gibi yapay tatlandırıcılar ve içerisinde aspartan bulunan tüm içecekler gebelikte kullanıma uygun değildir. Light süt, light dondurma içerisinde light geçen ürünlerden ziyade taze ve doğal olanlara yönelin.

Probiyotik İçecekler Faydalı mı?

İyi huylu bakteriler ve canlı mikro organizmalar içeren probiyotikler, sindirim sistemi içerisinde doğal olarak bulunur. Sindirim sisteminin sağlıklı işleyişini, bağışıklık yapısının güçlenmesini, çeşitli enfeksiyonların tedavi edilmesini gerçekleştiren probiyotikler başta kefir olmak üzere, süt ve süt ürünlerinde bolca mevcuttur. Gebelik süresince yaşanan sindirim rahatsızlıkları ve bebeğin sağlıklı gelişimi içinde çok faydalıdır. Aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir