Giritli Diyeti

Giritliler sağlıklı beslendikleri için daha uzun ömürlü olurlar. Damar sertliği problemleri asla yaşamazlar. Giritliler, bu konuda zeytinyağlı, sebzeli, kuru baklagiller ve balık yiyip şarap içmelerine borçlu olduklarını söylerler. Ayrıca tatlı tüketimleri çok azdır.

zeytinyağlı enginar
zeytinyağlı enginar

Akdeniz kuşağından gelen insanların tamamının bu şekilde beslendiğini söyleyebiliriz. Sağlıklı bir diyet ile günlük kalori gereksinimlerinin ortalama 500-600 civarına indirildiği bu diyet ile metabolizma hızı da yavaşlatılmıyor. Vücut tarafından yakılan enerjiyi minimuma indirerek daha az gıda tüketmenizi sağlıyor.

Nasıl Uygulanır?

Kahvaltıda bir dilim kepekli ekmek ve 50 gr yağsız peynir ile birlikte 6 adet zeytin tüketiyorsunuz. İçecek olarak çay içebilirsiniz ancak şekersiz olmasına dikkat edin.

beyaz peynir
beyaz peynir

Öğle saatlerine doğru acıkırsanız açlığınızı bastırması için bir bardak ayran veya ufak bir kase yoğurt ile birlikte 2-3 adet kepekli light bisküvi yiyebilirsiniz.

yoğurt
yoğurt

Öğle yemeğine doğru 100gr tavuk ya da balık, bir dilim kepekli ekmek, bir kaşık zeytinyağı ilave edilmiş salata ve isteğe göre 1 adet meyve yiyorsunuz.

balık
balık

Ara öğün olarak akşam yemeğinden önce şekersiz çay ve kahve içebilir kepekli bisküvilerden tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği olarak ise kıymalı ya da zeytinyağlı sebze yemeklerini tercih edebilirsiniz. Yanına zeytinyağlı bir salata ve 1 adet isteğe göre meyve yiyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir