Gölgede de Yanabilirsiniz!

Deniz, kum, güneş… Bu üçlü sizin de kendinizden geçmenize neden olabiliyordur. Yazın tadını tatille çıkaranlardansanız bu muhteşem üçlü içerisinde güneşe karşı dikkatli olmalısınız. Güneş ışınlarının çeşitli cilt sorunlarına neden olduğunu biliyorsunuz. Bronzlaşmak isterken güneş ışınlarının cilt kanseri gibi ciddi problemlere neden olmasını istemiyorsanız güneşin zararlı etkileri hakkında bilgi sahibi olmalı ve bunlardan korunmaya çalışmalısınız.

güneşten korunmak
güneşten korunmak

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmanın Yolları:

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için ışınların en yoğun olduğu 10.00-16.00 saatleri aralığında dışarı çıkmamaya çalışın. Güneşle direk olarak temas etmemeli, gölgede zaman geçirmeye çalışmalısınız. Siz gölgede olsanız bile, kumlardan ve denizden yansıyan güneş ışınlarının da yanmaya neden olduğunu unutmayın.

güneşten korunma yolları

Bol kıyafetleri tercih edin. Güneşin zararlı etkileri karşısında cildinizi korumak için bol kesimli pantolonlar, uzun kolu bol tişörtler tercih edebilirsiniz. Ensenizi kapatmayı ihmal etmemeli ve buna uygun bir şapka kullanmayı tercih etmelisiniz.

Güneş koruyucu krem kullanın ve krem seçerken mutlaka 30 faktör ve üzeri olmasına dikkat edin. Açık tenli kişilerin daha yüksek foruma faktörüne sahip kremleri tercih etmesi uygun olacaktır.

güneşten korunma

Güneş kremini güneşe çıkarken değil, güneşe çıkmadan 20 dakika öncesinde sürün. 2-3 saat içerisinde mutlaka yeniden krem sürmelisiniz. Denize girip çıkıyorsanız bu zaman dilimini azaltabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir