Göz Altı Morluklarını Önlemenin Doğal Yöntemleri

Göz altında bulunan morluklar ya da halkalar, her yaş grubunda görülebilir. Göz altı morluklarının birden çok sebebi olabileceği gibi, karaciğer rahatsızlıklarının da bir nedeni olabilir. Bu nedenle ileri derecede ve sürekli gözüken morluklar için bir doktora danışmanız faydalı olacaktır. Eğer göz altı morluklarınız bir rahatsızlık nedeniyle meydana gelmiyorsa bazı basit yöntemlerle onları önlemek mümkün.

göz altı morlukları
göz altı morlukları

 

Göz Alt Morluklarının Oluşma Nedenleri

Düzensiz uyku, yorgunluk, stres, zararlı güneş ışınları, yanlış kullanılan kozmetik ürünler ve bazı ilaçlar, yaşlanma, demir eksikliği anemisi, vücutta su kaybı, düzensiz beslenme, hamilelik ve genetik nedenler göz altlarımızda halkaların oluşmasına neden olur. Bu halka ve morluklardan kurtulmanın ise evde uygulayabileceğimiz bazı yöntemleri var. Bunlar;

  • Salatalık: Sulu ve olgun bir salatalığı ince ince dilimleyip, gözlerinizin üzerinize koyun. Bu şekilde 15 dakika bekledikten sonra, salatalıkları alıp yüzünüzü yıkayın. Göz altındaki morluklar geçene kadar her gün uygulayabileceğiniz bu yöntem, gözle görülür düzeyde fayda sağlayacaktır.
  • Limon ve Domates Suyu Maskesi: Eşit miktarda limon suyu ve domates suyunu karıştırarak günde 2 kere göz altlarınıza sürün. 1 hafta uygulayacağınız bu yöntem, göz altında oluşan halka ve morlukları azaltacaktır.
göz altı morlukları
göz altı morlukları
  • Zerdeçal ve Ananas Suyu: Ananas suyunun içerisine ekleyeceğiniz zerdeçalı hamur kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz bu hamur kıvamındaki karışımı göz altlarınıza sürüp 15 dakika kadar bekleyin ve daha sonra yıkayın.
  • Soğuk Süt: Soğuk süte bir pamuk batırıp ıslatın. Sütle ıslanmış olan pamukları göz üstlerinize koyarak 15-20 dakika bekleyin. Bu yöntemi göz altınızdaki morluklar azalana kadar günde 2 kere uygulayabilirsiniz.
  • Soğuk Kaşık: 15-20 dakika boyunca buzlukta bekleteceğiniz 2 tane kaşığı buzluktan çıkardıktan sonra göz altınızdaki morluklara kaşıkların soğukluğu geçene kadar tutun. Bu yöntem göz altınızdaki morlukların ve halkaların görünümünü azaltacaktır.

Göz altındaki morlukların ve halkaların görünümünün azaltılmasına yarayan bu yöntemler, hem evde kolayca uygulayabileceğiniz hem de işe yarar yöntemler ancak göz altı halkalarını ve morluklarını kalıcı önlemek istiyorsanız, uyku ve beslenme düzeninize dikkat etmeli, vücudunuzun gerek duyduğu vitaminleri almalı, fazla stresten uzak durmalı ve günde 8-10 bardak su tüketmelisiniz. Aynı zamanda göz çevrenize kullanacağınız kozmetik ürünlerin doğal olmasına dikkat etmeli, gözlerinize ve göz çevrenize nazik davranmalı, göz çevrenize uygun temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir