Gümrük Müşavirliği Hakkında Bilgi

Günümüzde dış ticaret oldukça talep gören bir alan. Artık ithalat ve ihracat ikilisi ticaret alanını göğüsleyen ana iki kavram. Hal böyle olunca gümrük ve gümrük müşaviri tarzında kavramlarında önemi arttı. Dış ticaret ile alakalı işlemlerin yürütülmesi hususunda sanayi, ihracat ve ithalat alanlarında uğraş gösteren kişilere müşavirlik hizmeti gerekiyor. Bu hizmeti de gümrük müşavirleri veriyor.

Gümrük müşavirliği Türkiye’de kanunlaştırılmış bir biçimde kurulmuş olan ilk meslek olarak gösteriliyor. Gümrük müşavirliği mesleğinin konusu tam olarak, 4458 sayılı gümrük kanunundan yola çıkılarak herhangi bir eşyanın gümrük tarafından onaylanmış bir işlem ya da kullanıma tabi tutulması ile ilgili her türlü uygulamaların sorumlusu olan temsilcidir. Bu alandaki işler gümrük müşavirleri tarafından yürütülür. Eşyanın gümrükçe onaylanması ve bunun gerektirdiği işlemler tamamen gümrük müşavirleri ile alakalıdır.

Yaklaşık 1909 yılından beri Türk Ticareti için hizmet veren ve müşterilerine gümrük ile lojistik hizmetleri sunan bunun yanında birde danışmanlık hizmeti veren hemen hemen dış ticaretin her alanında görev alan gümrük müşaviri olan kişiler rakama vurulduğunda ülke genelinde idarelerdeki işlemlerin %80’inini takip ediyorlar.

Öne Çıkan Gümrük Müşavirliği

Aynı zamanda gümrüklerde gümrük müşavirliği alanında hizmet veren bu kişiler, dış ticaretin farklı alanlarında da hizmet verebiliyor. Bilirkişilik ve hakemlikte bu alanların arasında. Gümrük müşavirliği konusunda Ercan Gümrük Müşavirliği öne çıkıyor. Detaylı bilgi için, http://www.ercangumrukleme.com.tr/ adresine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir