Güneş Yanıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş altında fazla durulması sonucunda ortaya çıkan ve vücutta kabarma, kızarma ve acıya sebep olan güneş yanığı problemi, genelde hassas ve açık renk cildi olan kişilerin sıkça yaşadığı bir durumdur. Bu yüzden bu durumu yaşamamak için önceden çeşitli güneş kremi ve losyonlarla önlem alınmalıdır.

Güneş Yanığı Belirtileri ve Tedavisi

Güneş yanığının ne derece şiddetli olduğu, cildin yapısına ve maruz kalınan güneş ışınlarına göre değişir. Genelde deride kızarıklık, kabarma ve soyulma olarak kendini gösteren güneş yanığı; kişide mide bulantısı, aşırı terleme ve ateş yapar. Deri oldukça gergin ve sert bir görünüm kazanır ve bu da kişinin acı çekmesine sebep olur.

güneş yanığı
güneş yanığı

Güneş yanığı aşırı terlemeye sebep olduğu için kişi, fazladan su kaybı yaşar. Bu yüzden bol bol su içilmesi gerekir. Cildin yanık olan yerlerine nazik hareketlerle soğuk su yardımıyla masaj yapılmalıdır. Ayrıca kişi, sıvı kaybına ve yanmaya yol açacağı için bu dönemde alkol tüketiminden uzak durmalıdır.

güneş yanığı
güneş yanığı

Güneş yanığı, deriyi gerdiği için nemlendirici bir kremle cilt yumuşatılmalıdır. Fakat bazı bölgelerde tahriş ve kabarma gibi bir durum varsa bu bölgelere nemlendirici krem uygulanmamalıdır.

güneş yanığı
güneş yanığı

Ayrıca geleneksel bir yöntem olan yoğurt uygulamasından uzak durulmalı, su toplayan bölgeler patlatılmamalı ve eczaneden güneş yanığı tedavisi içeren kremler alınıp, uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir