Güvenliğin Gözü Kulağı: Mobese!

Toplum içerisinde güvenliği artıran, hem trafik akışının daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi konusunda hem de şehir içi kontrolü sağlamada iyi birer yardımcı olan Mobese kameraları sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı. Kontrolü sağlama açısından 7 gün 24 saat boyunca kayıt altına bulunan Mobeseler Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilgi alımını kolaylaştırırken, özellikle trafik kazaları ya da  kural ihlalleri bu kameralar aracılığıyla tespit edildiği için gereken işlemlerin gerçekleştirilmesi daha kolay hale geliyor. Hem güçten hem de zamandan tasarruf sağlama anlamına gelen Mobese sistemi ülkemizde yaygınlığını artırırken pek çoğumuz bu konuda yeterince bilgi sahibi değiliz. Peki, Mobese nedir?

mobese kamera
mobese kamera

 

Mobese, uzun adıyla Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu’dur. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı araçlar için tasarlanan bu cihazlar kendisine özel yazılım ve donanım birimlerine sahiptir. GPRS teknolojisi kullanılarak hayata geçirilen Mobese sistemi özel iletişim altyapısı ile büyük çaplı işler başarıyor. Emniyet güçlerinin sırtından büyük bir yük alan ve iş gücünü daha hafif, aynı zamanda da daha kontrollü hale getiren bu sistemler trafiğin ilerleyişini olumsuz etkileyecek durumların yaşanmasında caydırıcılık sağlarken, güvenlik açısından da başarılı bir yardımcı oluyor. Özellikle plakadan aracın bulunduğu konumu bulabilme özelliğine sahip olan Mobese sistemi bugün ülkemiz için olmazsa olmaz teknolojilerden biri haline geldi.

Mobese Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Mobese kameralarına sıklıkla halkın yoğunluk gösterdiği noktalarda rastlıyoruz. İnsan trafiğinin de araç trafiğinin de yoğun olduğu bölgelerde Mobese iyi bir güvenlik sistemi olurken, kameralarla alınan görüntüler aralıksız olarak merkeze aktarılıyor ve merkezde kayıtları gerçekleşiyor. Sık geçiş noktası olarak bilinen bölgelerde yaşanan sorunların detaylarına ulaşmak için bu kameralarla alınan kayıtlar kullanılırken, herhangi bir hırsızlık vakası ya da bunun gibi durumlar söz konusu olduğunda aracın plakası alınarak mobeseler üzerinden takip işlemi gerçekleştirilebiliyor. Tam anlamıyla şehir asayişini sağlama konusunda Emniyet güçleri için bir asistan görevini üstlenen Mobeseler, plaka tanıma sistemleri ile entegre bir şekilde çalışabiliyor.

mobese
mobese

 

Gelişmiş bir veritabanı sorgulama sistemine sahip olan Mobeseler, kolay ve şifreli mesajlaşma olanağı da sunuyor. Akıllı bir sistem olarak geliştirilen ve etkin özellikleri sayesinde olayların sayısal analizlerini bile yapabilme imkânı veren bu sistemler Ekin Teknoloji ekibinin geliştirmeleri sayesinde geniş çaplı özellikleri karşımıza çıkarıyor. Akıllı karar destek sistemi ile Emniyet güçlerinin yardımcısı olan Mobese sistemi toplumun güvenliği için de trafik kurallarının ihlal edilmeden sürüşe devam edilirliğinin sağlanması için de benzersiz bir işleyiş sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir