Hamile Bayanların Bağışıklık Sistemi Daha Güçlü Olmalı

Uzmanlar hamile bayanlarda bağışıklık sisteminin güçlülüğü konusunda uyarıyorlar. Bu dönemin oldukça hassas olması nedeni ile annenin hastalıklardan korunabilmesi hatta hiç yakalanmaması için dikkat etmesi gerekli ve kendine ayrıca iyi bakması şart. Bu sayede bebeğinizde sağlıklı bir gelişim sağlar.

hamile
hamile

 Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Nasıl Beslenmeli?

Her şeyden önce anne adayının ilk önem vermesi gereken şey, sağlıklı ve dengeli beslenmek olmalıdır.  Buna ek olarak düzenli bir program yapıp ona uyarak spor yapmalı. Hamilelerin bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu demirdir. Kandaki demir oranının normal değerlerde olmaması hem anne hem bebek için tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle gebelik döneminde demir içeren gıdalar tüketmeli. Proteinli, vitaminli olan besin değeri yüksek yemekler tüketilmeli. Hamileler normal bayanlara göre daha fazla enerjiye ve güce ihtiyaç duyar. Bu nedenle kalsiyumu bol olan yoğurt, süt ve peynir gibi gıdalardan bol bol tüketmelidir. Bebeğin sağlığı için C vitamini bol meyve ve sebze tercih etmeli.

süt
süt

Ayriyeten bu dönemde asla grip olmamalı. Çünkü hassas yapıda olunduğundan daha uzun ve ağır bir hastalık dönemi yaşama ihtimali yüksek. Bunun için kendinizi her türlü mikrop ve tehlikeden koruyunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir