Hamileliğin ilk Ayı

Gebeliğin ilk ayında özellikle çiftler son derece heyecanlı ve meraklı olarak, gebelik şüphesiyle doktora başvururlar. Bu yüzden, bu ay içerisinde yapılan muayenelerde genelde gebeliğin kesin olup olmadığı belirlenir ilk olarak. Gebelik varsa, ikinci olarak nabzının olup olmadığıdır ve bu 5-6 hafta civarında oluştuğu için, ilk haftalarda fark edilmeyebilir. Bu haftalarda gebelik kesesi oluşmasına rağmen içinde bebek gelişmeyebilir, bu duruma boş gebelik denir.

gebelikte bulantı
gebelikte bulantı

İlk Muayenede Neler Yapılır?

Öncelikle testten sonra genetik, tıbbi ve gebelikle ilgili riskler belirlenir ve bunlara karşı alınacak önlemler çiftle tartışılır. Ardından tahmini doğum tarihi hesaplanır ve aileyle paylaşılır. Tabi bu tarih hafta bazında hesaplandığı için değişim gösterebilir ancak hamilelik 9 ay olarak değil hafta olarak hesaplandığı ve bu bilgi sosyal olarak çok bilinmediği için,  çiftin tarihi bilmeleri önem taşımaktadır.Bunun ardından annenin gebelik dışı rahatsızlıklarının gebeliğe etkisinin belirlenmesi genel bir fizik muayene ve laboratuar testleri yapılır.

gebelikte uyku
gebelikte uyku

Özellikle anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığının belirlenmesi açısından çok önemli olan bu testler ilk muayenede mutlaka yapılmalıdır.Hamileliğin ilk ayı içerisinde anne ağızda tat değişiklikleri hissedebilir, sabah bulantıları olabilir. İmplantasyon kanaması denilen kanama görülebilir. Halsizlik, göğüslerde hassasiyet ve sık idrara çıkma belirtileri hissedilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir