Hamilelik (gebelik) Döneminde Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kadınların büyük bir bölümü gebelik döneminde yoğun bir hassasiyet döneminden geçerler, hatta bazı hamileler yoğun stres altında geçirdiği bu aylarda psikolojik olarak çöküntülü bir sürece girebilir. Bu durumların en büyük sebebi de hormonal değişikliklerdir. Bu değişiklikler ne yazık ki olumsuz etkiler bırakabiliyor.

gebelik
gebelik

Özellikle hamilelik öncesinde depresyon geçiren hamileler hamile iken de depresyan geçirme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Peki depresyona dair belirtiler neler? Bunlar kimisinde uyku düzeni değişikliği, kilo alma ya da verme ve kimisinde yorgunluk, duygusallık ve iştahsızlık olabilir.

isteksiz, ters, karamsar ve kendini suçlu ve eksik hissetme gibi durumlar var ise depresyon ihtimalinden şüphelenebilir.

hamilelikte depresyon
hamilelikte depresyon

Hamilelikte Depresyon Sorunu Nasıl Çözülmeli?

Peki nasıl tedavi edilir? Her şeyden evvel hamile bayanlar depresyon ihtimalini düşünüyorsa mutlaka uzman bir psikiyatristen yardım almalıdır. Kuşkusuz ki böyle durumlarda eşlere de önemli bir görev düşüyor. Sonuç itibari ile alanında uzman bir doktordan alınacak yardım sayesinde sağlıklı bir gebelik devresi geçirmeniz mümkün olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir