Hamilelik Psikolojisini Anlamak Sabır İster

Hamilelik bir kadına verilen en yüce duygudur. Annelik ve anne olma heyecanını bir erkeğin anlaması mümkün değildir. Bir anne adayının 9 ay boyunca karnında taşıyıp büyüttüğü, canından can kattığı bebeğini kucağına alacağı anı beklemesi gerçekten çok heyecan verici bir süreçtir. Tabi bu süreçte en büyük destekçisi elbette ailesi ve tabi ki eşidir.

gebelik
gebelik

Anne Adayları Belli Etmeseler de Bazı Endişeler Taşırlar

Gebelik psikolojisi diye bir gerçek vardır. Yani özellikle hamileliğin son aylarında anne adayı daha hassaslaşabileceği gibi aynı zamanda aşırı derecede alıngan ve agresif de olabilir. Bunun en büyük sebebi ise hormonlarının değişmesidir.  Değişen hormonlar anne adayının ruh halini de direkt olarak etkilemektedir.

gebelik psikolojisi
gebelik psikolojisi

Hormonların yanı sıra doğum yaklaştıkça anne adayları çok fazla belli etmek istemeseler de korktukları da oluyor. Bu hem doğum anının zorlu geçeceği korkusudur hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip gelemeyeceği ile ilgili endişelerdir. Bir başka gözle bakıldığında yersiz korkular gibi görünse de aslında her biri anne adayını doğrudan etkileyen duygu değişimleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir