Hamilelik Sürecinde Saç Bakımı

Hamilelik sürecinde meydana gelen fiziki değişimlerden dolayı birçok kadın şikâyetçi olmaktadır. Anne adaylarının şikâyet ettiği fiziki değişimler ile ilgili olarak genellikle ortak sıkıntılar dile getirilse de özellikle kadın estetiği ve bakımı noktasında olmaktadır. Hamilelik döneminde meydana gelen bakım sorunları arasında ise ilk sırada saç dökülmesi rahatsızlıkları gelmektedir. Bu süreçte meydana gelen bu sorun ile ilgili olarak birkaç neden sayılabilir.

Hamilelik Sürecinde Saç Bakımı
Hamilelik Sürecinde Saç Bakımı

Gebe Kadınların Saç Sorunları

Hamilelik sürecinde meydana gelen saç dökülmesinin birkaç sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki Tiroit bezinin düzensiz çalışmasından dolayı saç dökülmeleri sıklıkla görülebilmektedir. Ayrıca bu sorun diğer hormonal bozukluklara bağlı olarak artarak devam eder. Özellikle çocuğun dünyaya gelmesinden sonra bu sorun artarak devam edebilir. Anne adayların bilmesi gereken tek şey bu sorunun belirli bir süreden sonra yine kendiliğinden ortadan kalkar.

Saç Bakımı
Saç Bakımı

Gebelik döneminde meydana gelen saç dökülmeleri ile ilgili olarak annenin eksik beslenmesi de bu sorun arttıran sebeplerdendir. Annenin beslenmesi noktasında mineral, vitamin ve bazı besin öğelerinin tüketilmemesinden dolayı meydana gelebilir. Hamile bayanların saç dökülmesini azaltabilmesi için taze meyve ve sebzeleri tüketerek bunun önemi alabilirler. Ayrıca kadınların unutmaması gereken bir noktada gebelikte saç dökülmesi geçici bir sorun olduğunu unutmamaları gerektiğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir