Hamilelik ve Balık

Hamilelik dönemlerinde hanımların kendileri ve bebeklerinin gelişimi için yiyeceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu dönemde en çok akıllarına takılan sorulardan birisi ise balık tüketiminin çocuklarına faydalı olup olmayacağı konusudur. Birçok balık türü fayda sağlarken tüketilmemesi gereken türlerde vardır.

Hamilelik
Hamilelik

Çocukların gelişiminde katkıda bulunan balıklar özellikle göz ve beyin alanında katkı sağlamaktadır. Özellikle Omega 3 bakımından zengin olan balıklar bebeklerimizin gelişimi açısından önemli rol oynamaktadır. Hamilelikte balık tüketimi önemli olsa da ancak her balık çeşidi gelişi güzel tüketilmemelidir. Bazı balıklar içerisinde bulunan cıva bebeklerimiz için zararlı olduğundan balık seçimi doğru yapılarak cıva içeren balıklardan uzak durulmalıdır.

Cıva Bulunan Balıklardan Uzak Durun

Hamilelik dönemlerinde ya da doğum sonrası bebeklerinizin vücutları fazlasıyla hassas olacağından içerisinde cıva bulunduran balıklardan tüketmemeniz gerekmektedir. Bu balıkların tüketilmesi durumunda bebeklerimizin beyin gelişimi olumsuz etkilenebilmektedir. Aynı zamanda sinir sistemleri de bu cıva maddesinden etkilenerek istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle hamilelikte balık tüketimine özellikle dikkat edilerek cıva bulunduran balıklardan uzak durmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bebeğinizin gelişi olumsuz etkilenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir